Kalkulator kredytowy

Co to jest kalkulator kredytowy? Do czego jest przydatny? Jak z niego korzystać? Poniżej odpowiadam na te podstawowe pytania, nurtujące większość osób ubiegających się o uzyskanie jakiegokolwiek kredytu.

Kalkulator kredytowy to niezwykle przydatne narzędzie, pozwalające wyliczyć dokładną wysokość rat zaciągniętego przez nas kredytu, a także samych odsetek.

Przeciętny kalkulator kredytowy można znaleźć w Internecie. Jak on wygląda? Posiada przede wszystkim miejsca na wpisanie przez nas: kwoty naszego kredytu, oprocentowania nominalnego, okresu kredytowania (lata, miesiące), kapitalizacji (miesięczna, kwartalna) i rat (malejące, rosnące). Po skrupulatnym wypełnieniu wyżej wymienionych miejsc, w pustych okienkach, podpisanych: koszt kredytu i odsetki, otrzymujemy informacje dotyczące zaciągniętego przez nas kredytu.

Omówmy teraz kolejne miejsca, które musimy wypełnić:

 1. Kwota kredytu – wysokość zaciągniętego przez nas kredytu.
  2.    Oprocentowanie nominalne – po prostu wysokość naszego kredytu w skali roku.
  3.    Okres kredytowania– czas, a jakim mamy spłacić cały kredyt (mamy do wyboru lata lub miesiące). Uwaga: okres kredytowania powinien być wielokrotnością okresu kapitalizacji!
  4.    Kapitalizacja – informacje jak często od kwoty naszego kredytu odejmowane są odsetki oraz jak często są one naliczane (do wyboru mamy miesiące lub kwartał). Liczba spłacanych rat jest równa kapitalizacji odsetek.
  5.    Raty – do wyboru są dwa podstawowe rodzaje rat: równe – czyli takie same od początku do końca spłaty kredytu (koszt kredytu należy podzielić przez liczbę rat), i malejące – raty kredytu zmniejszają się warz ze zmniejszeniem kosztów, które pozostały do spłacenia (kiedy zmniejsza się kapitał, maleją odsetki miesięczne, a co za tym idzie, kolejne raty są coraz niższe).

* Bardziej opłacalna wydaje się być opcja spłaty rat według formuły rat malejących, w ten sposób bowiem można zaoszczędzić znaczne sumy pieniędzy. Wadą może się tu okazać fakt, iż w początkowym okresie spłat, raty będą wynosiły znacznie więcej pieniędzy niż raty równe. Raty malejące są więc przeznaczone dla osób posiadających większą zdolność finansową.

Kalkulator kredytowy jest też bardzo przydatny, jeśli nie wiesz jak sprawdzić swoją zdolność kredytową, czyli czy przy twoich miesięcznych dochodach masz możliwość uzyskania kredytu w określonej przez ciebie wysokości.

Zobacz także:

 • Kredyt na oświadczenie – kto może skorzystać? Kredyty na oświadczenie to idealna alternatywa wobec różnego rodzaju okazji pożyczkowych obecnych współcześnie na polskim rynku. […]
 • Najlepsze kredyty dla firm W dzisiejszych czasach młodzi ludzie coraz częściej decydują się na otwieranie własnych przedsiębiorstw. Jednak do rozpoczęcia […]
 • Plastikowe pieniądze Karta kredytowa jest to karta płatnicza wydana przez bank z określoną wysokościąlimitu kredytowego. Karta kredytowa tym się różni od […]
 • DOKUMENTY DO KREDYTU jesteś właścicielem małej lub średniej firmy? myślisz o wprowadzeniu nowoczesnej technologii?Nie wiesz skąd wziąć fundusze na tak […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *