Fikcyjne instytucje pozabankowe

Fikcyjne firmy pożyczkowe – jak nie dać sie oszukać?

Problem dotyczący konieczności uzyskania dodatkowych środków pieniężnych dotyka bardzo wiele osób. Z reguły pojawia się on nieoczekiwanie, w najmniej odpowiednim momencie życia. Bardzo często z przyczyn niezależnych. Wiele osób poszukuje wówczas źródła, z którego można w jak najszybszym czasie pozyskać brakującą sumę. W takiej chwili skorzystanie z pomocy tradycyjnych banków bardzo często jest wykluczone, ponieważ formalności związane z uzyskaniem kredytu mogą znacznie wykroczyć poza ramy czasowe jakimi dysponuje osoba pilnie potrzebująca dodatkowej gotówki.

Z myślą o właśnie takich osobach powstały instytucje pozabankowe, które oferują możliwość błyskawicznego uzyskania dodatkowych środków pieniężnych. Niestety również oprócz legalnych firm działających zgodnie z polskim prawem, które oferują zawarcie transakcji na prostych i przejrzystych warunkach nie brakuje i takich, które okazują się być zwykłymi oszustami nastawionymi na nieuczciwy zysk kosztem zdesperowanych osób. Poprzez negatywne doświadczenia pożyczkobiorców związane z fikcyjnymi firmami pojawia się szereg niepochlebnych opinii na temat instytucji pozabankowych.

Istota działania nielegalnych instytucji pozabankowych.

Działalność takich podmiotów ukierunkowana jest przede wszystkim na zbieranie danych od niczego nie spodziewających się klientów. Zawarte na fałszywej i nielegalnej umowie pożyczkowej dane osobowe mogą potem posłużyć w celu wyłudzenia kredytów bankowych lub do prania brudnych pieniędzy.

Pożyczka widmo.

Obok próby wyłudzenia danych osobowych pożyczka widmo jest jedną z najczęściej stosowanych pułapek przez instytucje pozabankowe oferujące dodatkowe środki pieniężne. Pożyczkę widmo można zdemaskować poprzez fakt zażądania przez pożyczkodawcę tak zwanej opłaty przedwstępnej. Często jest ona jednak mylona z opłatą weryfikacyjną, która w wielu przypadkach wynosi złotówkę lubi jeden grosz. Opłata przedwstępna w przypadku pożyczki widmo może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Umowa pożyczki widmo jest skonstruowana w taki sposób, aby to właśnie klient był na tym stratny. Przez niedopatrzenie oraz nie dokładne czytanie umowy pożyczki ludzie narażeni są na konieczność płacenia ogromnych kwot. Na podstawie nielegalnej umowy klient jest zobligowany do płacenia dużych sum w ramach sugerowanej przedpłaty, nie mając przy tym gwarancji, że pożyczka zostanie dla niego w ogóle przyznana. Niestety pomimo licznych ostrzeżeń znajdują się takie osoby, które w pośpiechu oraz w akcie desperacji dają się nabrać na wspomniane wyżej metody. Konsekwencje skorzystania z pożyczki widmo mogą ciągnąć się latami, a wyjście z kryzysu finansowego może okazać się bardzo trudne do zrealizowania. Nawet umorzenie całości długów w wyniku postępowania sądowego nie daje gwarancji powrotu do stabilnej sytuacji finansowej.

Jak więc ustrzec się takich podmiotów? Na co zwrócić uwagę aby nie wpaść w pułapkę?

 

Odpowiedni wybór pożyczkodawcy.

Jeżeli skorzystanie z usług firm pozabankowych jest jedyną możliwą opcją, a czasu na pozyskanie dodatkowych środków pieniężnych naprawdę niewiele trzeba pamiętać o bardzo ważnej kwestii. Pożyczkodawcę należy wybrać rozsądnie i nie tracić przy tym głowy. Najważniejszym krokiem jest przemyślenie oraz rzetelne sprawdzenie podmiotu od którego chcemy pożyczyć pieniądze. Istnieje kilka sposobów dzięki którym można znaleźć godnego zaufania pożyczkodawcę. Większość firm oferuję swoje usługi za pomocą reklam zamieszczanych czy to w telewizji, czy to w internecie. Przedsiębiorstwa o wątpliwym pochodzeniu działają zgoła odmiennie. Nie reklamują siebie tak dużym stopniu. Wszystko to w celu uniknięcia ich zdemaskowania. Dobrym rozwiązaniem w celu znalezienia rzetelnej pozabankowej firmy pożyczkowej jest skorzystanie z internetowych porównywarek szybkich pożyczek.

Co powinno wzbudzić szczególne podejrzenie?

  • Brak danych kontaktowych firmy pożyczkowej.Bardzo istotnym elementem jest dostępność danych kontaktowych firmy pożyczkowej. Legalnie działające instytucje pozabankowe umieszczają na swoich stronach internetowych dokładny adres siedziby oraz numer kontaktowy. Dzięki temu potencjalny pożyczkobiorca osobiście może zadzwonić na infolinię danej firmy i telefonicznie dopytać o szczegóły umowy. Taka praktyka wzbudza u klientów zaufanie. W przypadku braku danych kontaktowych mogą pojawić się wątpliwości co do legalności pochodzenia przedsiębiorstwa.
  • Brak szczegółów dotyczących oferty pożyczki.Obowiązkowym działaniem charakteryzującym legalnie działające firmy pożyczkowej jest umieszczanie przez nie na swoich stronach wszystkich szczegółów dotyczących oferty pożyczki oraz umowy jej zawarcia. Potencjalnemu przyszłemu klientowi w sposób jasny i przejrzysty powinny być przedstawione między innymi: tabela opłat i prowizji, wysokość odsetek czy wyliczenia RRSO. W przypadku nielegalnych firm przedstawiona zostaje jedynie uogólniona informacja na temat oferowanej pożyczki, bez jakichkolwiek formularzy i dokumentów.
  • Brak informacji na temat firmy oferującej pożyczkę.Jednym z istotnych szczegółów odróżniających legalne instytucje pożyczkowe od tych fikcyjnych jest udostępnienie informacji na temat firmy. Rzetelne przedsiębiorstwa udostępniając na swoich stronach takie informacje jak: historia firmy i to jak długo działa ona na rynku, a także numer REGON, NIP i KRS. Na stronach internetowych nielegalnie działających firm podobnych informacji nie będzie ponieważ nie istnieją one w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).Ważną zasadą podczas analizy informacji dotyczących pożyczkodawcy jest sprawdzenie kto faktycznie odpowiada za udzielenie pożyczki. Nie zawsze bowiem podmiot prowadzący stronę internetową widnieje potem na zawartej umowie. Bardzo często firmy oferujące pozabankowe pożyczki są jedynie pośrednikami w zawieraniu umowy, a właściwym pożyczkodawcą jest zupełnie inne przedsiębiorstwo. Jeśli więc w transakcji uczestniczy jakiś pośrednik, jego dane oraz informacje o nim również powinny zostać przedstawione.
  • Niebezpieczna strona internetowa.każda strona internetowa na której gromadzone są dane osobowe jest specjalnie zabezpieczone przed ich wycieknięciem. Potwierdza to obecność symbolu kłódki przy pasku wpisywania adresu www. Jeśli jej nie ma wzbudza to wątpliwości co do legalności i bezpieczeństwa takiej witryny. W takim przypadku należy ją jak najszybciej opuścić, ponieważ dane osobowe narażone są na ich wyłudzenie.

Podsumowanie

Mimo iż instytucje pozabankowe, zajmujące się udzielaniem pożyczek i chwilówek mają szereg negatywnych opinii nie należy ich się bać. W głównej mierze są one stworzone z myślą o ludziach i niesieniu dla nich pomocy w nieoczekiwanych i trudnych chwilach. Na polskim rynku działa wiele uczciwych przedsiębiorstw oferujących pożyczki. Cieszą się one pozytywnymi opiniami oraz zaufaniem wśród konsumentów. By uniknąć oszustów należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz kierować się rozsądkiem. Należy bowiem korzystać z ofert jedynie sprawdzonych i polecanych firm, bądź takich, które samy rzetelnie zweryfikowaliśmy.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *