oddłużanie

Firmy antywindykacyjne i oddłużeniowe — dowiedz się, czym są i jaką pomoc oferują!

Firmy antywindykacyjne to mało popularne, choć przydatne instytucje. Przeważnie, jeśli pogarsza się nasza sytuacja finansowa, grozi nam utrata płynności finansowej lub już mamy długi nie wybieramy się automatycznie do firm oddłużeniowych. Dzieje się tak przeważnie ze względu na brak wiedzy oraz obawy odnośnie tych instytucji. W rzeczywistości firmy antywindykacyjne mogą pomóc nam w wielu sprawach oraz w definitywnym wyjściu z problemów finansowych. W tym tekście przedstawimy dokładnie firmy antywindykacyjne, podpowiadamy, czym są, jak działają i jakie mają plusy oraz odpowiadamy na pytanie, w jakiej sytuacji możemy się do nich zwrócić.

Czym są firmy windykacyjne/oddłużeniowe?

Firmy antywindykacyjne to prywatne firmy, które działają na rynku finansowym w Polsce. Są to marki, które zajmują się pomocą osobom zadłużonym. Ich zadaniem jak sama nazwa wskazuje, jest antywindykacja, czyli wszystkie działania, które mają na celu wyjście z zadłużenia. W Polsce działa obecnie wiele tego typu firm — szczególnie w dużych miastach. W swoich szeregach marki takie zatrudniają m. in. prawników, osoby z wykształceniem bankowym, byłych windykatorów oraz osoby znające się na administracji. W firmach oddłużeniowych znajdziemy różnego rodzaju pomoc. Każda marka świadczyć będzie nieco inny zakres usług, choć ogólny profil działalności jest podobny. Przeważnie w tego typu firmach uzyskamy kompleksową pomoc w całkowitym wyjściu z zadłużenia lub będziemy mogli poprosić o pomoc jedynie w danej sytuacji np. sprawdzeniu umowy kredytowej czy negocjacjach z wierzycielem. Do firmy antywindykacyjnych może zwrócić się każda osoba — o ile dana firma zajmuje się konkretnymi usługami. Pomoc takich firm jest odpłatna. Niektóre z nich pobierają stałe wynagrodzenie, kolejne wymagają opłat za poszczególne czynności, a pewna grupa z nich pobiera jedynie wynagrodzenie, jeśli uda się jej załatwić daną sprawę np. umorzenie części długu itp.

Aby skorzystać z pomocy firmy antywindykacyjnej, wystarczy zabrać ze sobą dokumenty odnośnie zobowiązania i zadłużenia oraz umówić się na spotkanie z doradcą. W jego trakcie dowiemy się jak dana firma, może nam pomóc i podejmiemy ew. decyzje o tym, czy chcemy skorzystać z jej pomocy.

Jakie usługi świadczą firmy oddłużeniowe?

Firmy antywindykacyjne świadczą różnego rodzaju usługi. Pierwszym typem będą usługi doradcze. Firmy tego typu mogą analizować umowy kredytowe, zajmować się sprawdzaniem stanu prawnego zadłużenia czy doradzać nam odnośnie wyboru strategii wyjścia z zadłużenia. Jeśli nie znamy się na finansach, doradztwo takie będzie bardzo korzystne i pomoże nam zdecydować się na konkretne działania. Firmy oddłużeniowe zajmują się również kontaktem z wierzycielem. Mogą one w naszym imieniu negocjować z bankami i wierzycielami, odbierać oraz odpisywać na pisma czy uzgadniać wszystkie szczegóły spłaty zadłużenia w naszym imieniu. Bardzo często firmy oddłużeniowe zajmują się również obsługą procesu upadłości konsumenckiej. Przygotują za nas dokumentacje, pomogą złożyć ją w sądzie oraz dopilnują, aby przeprowadzana upadłość odbyła się zgodnie z prawem i skutecznie. Pracownicy zatrudnieni w takich kancelariach pomagają również osobom od strony prawnej, udzielając np. porad odnośnie ich majątku. Jeśli zajdzie taka konieczność firmy antywindykacyjne mogą reprezentować nas również w sądzie. Tego, czego nie robią firmy oddłużeniowe, jest np. pożyczanie pieniędzy.

Kiedy mogę się do nich zwrócić?

Ważnym pytaniem, które pada przeważnie tuż po dowiedzeniu się o firmach antywindykacyjnych, jest to, w jakich sytuacjach mogę się zwrócić do tego typu kancelarii. Każda kancelaria świadczy odpowiednie usługi i pomagać będzie jedynie w odpowiednim zakresie. Możemy jednak zwrócić się do kancelarii oddłużeniowych z zapytaniem o pomoc w wielu sytuacjach. Pierwszą z nich są zwykle problemy finansowe i groźba utraty płynności finansowej. Pracownicy takich firm mogą pomóc nam doradczo wybrać odpowiednie rozwiązanie lub wykonać poszczególne ruchy, aby uniknąć bankructwa. Do firm oddłużeniowych zwrócić możemy się również, jeśli podamy już pewne przeterminowania np. kilkunastodniowe i nie wiemy jakie kroki dalej podjąć. Często brak pomocy na tym etapie zadłużenia prowadzi do poważniejszych sytuacji. Marki antywindykacyjne pomagają również osobom, które posiadają już sądowy nakaz zapłaty i prowadzona jest przeciwko nim egzekucja komornicza. Jeśli zatem znajdujemy się w takiej sytuacji, również możemy zwrócić się z prośbą o pomoc do firmy oddłużeniowej.

Filmy oddłużeniowe z pewnością przyjmują osoby, które borykają się już z przewlekłymi np. kilkumiesięcznym zadłużeniami, którymi zajmują się już firmy windykacyjne. Kolejną sytuacją, w której pomogą nam firmy oddłużeniowe, są sprawy i postępowania sądowe, z którymi sobie nie radzimy. Warto zaznaczyć, że do firm antywindykacyjnych może zgłosić się o pomoc z zadłużeniem różnej wysokości — zarówno kilkuset złotowym lub takim, które opiewają na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Możemy zrobić to też jako osoby prywatne lub jako firmy. Na pierwszym spotkaniu po zapoznaniu się z sytuacją otrzymamy konkretną odpowiedź czy dana firma może nam pomóc oraz jakie są warunki współpracy.

Czy warto?

Odpowiedź na pytanie, czy warto korzystać z pomocy firm antywindykacyjnych, jest pozytywna. Firmy oddłużeniowe to przydatne instytucje, które mogą pomóc nam na wiele sposobów. Z pewnością warto skorzystać z nich, jeśli nie znamy się na finansach i nie wiemy jak mamy wyjść z naszego zadłużenia. Dzięki pomocy firm oddłużeniowych będziemy mogli ograniczyć zadłużenie się oraz ewentualne powiększenie długu. Bardzo często firmy pomagają w wychodzeniu z zadłużenia i odciążają nas w walce z instytucjami windykacyjnymi. Z pewnością warto korzystać z nich z powodów finansowych oraz wygody. Sama współpraca nie jest wymagająca i nie musimy spełnić żadnych warunków. Nie musimy znać się również na finansach. Jeśli więc nie wiemy jak wyjść z założenia, warto zainwestować w taką pomoc, gdyż przy pomocy firmy oddłużeniowej poradzimy sobie szybciej z zadłużeniem. Z usług firm oddłużeniowych warto korzystać, jeśli posiadamy majątek np. nieruchomości czy wartościowe przedmioty. Dzięki pomocy pracowników będziemy mogli uniknąć ich zajęcia i sprzedaży poniżej wartości, co często ma miejsce przy samodzielnej obronie przed windykacją i egzekucją.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *