Inwestycje alternatywne

Rozwój rynku finansowego w naszym kraju ciągle postępuje. Jednak wielu inwestorów z radością stwierdza, że wiele nowych produktów finansowych pojawia się na naszym rynku. Inwestycje alternatywne jeszcze do niedawna nie były aż tak dostępne w naszym kraju, jednak w ostatnim czasie zarówno banki, domy maklerskie jak i inne instytucje finansowe starają się wprowadzać nowe usługi. Korzystają na tym oczywiście inwestorzy którzy mogą o wiele intensywniej zdywersyfikować swoje portfele a jednocześnie połączyć swoją pasję z możliwością zarobienia dodatkowych pieniędzy. Dzięki temu coraz bardziej rozpowszechnia się inwestowanie w dzieła sztuki, alkohole, znaczki pocztowe czy monety kolekcjonerskie, lokaty strukturyzowane, autografy i pamiątki po znanych osobach czy nawet w metale szlachetne czy produkty rolne. Możliwości zarabiania pieniędzy poprzez inwestycje alternatywne jest niesamowicie dużo, dlatego poniżej zostały opisane tylko najważniejsze z nich.

Sztuka

W dalszym ciągu mało popularne jest w Polsce inwestowanie pieniędzy w sztukę. Niewiele osób posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności wyboru odpowiednich obrazów czy rzeźb no i często problemem są wysokie ceny dzieł sztuki. W długim okresie okazują się one często dobrą inwestycją, jednak często kupowane są jedynie ze względu na wartość wizualną. Osoby kupujące dzieła sztuki to najczęściej pasjonaci wyszukujący młodych artystów i kupujący prace na początku ich kariery (wymaga to mniejszej ilości gotówki) lub wyspecjalizowani inwestorzy posiadające doświadczonych doradców z tej branży. Niektóre obrazy polskich artystów potrafią osiągać ceny kilkudziesięciu czy nawet kilkuset tysięcy złotych, warto więc rozważyć pogłębianie swojej wiedzy w stronę inwestycji alternatywnych na rynku sztuki – na przykład w grafikę czy rysunek.

Wino i Whiskey

Inwestycje w alkohole są coraz popularniejsze na naszym rynku. Swoją popularność zdobywają nie tylko dzięki możliwym zyskom ale też i prestiżowi. Ale od początku: o co chodzi? Inwestycje alternatywne skupione na alkoholu polegają na zakupie jeszcze nie rozlanego do butelek alkoholu lub na kupnie pojedynczych butelek lub skrzynek przygotowanego do sprzedaży alkoholu. Najczęściej są one sprzedawane inwestorom ale jednocześnie przechowywane w odpowiednim miejscu. Gwarantuje to odpowiednią temperaturę dla alkoholu i nie wiąże się z koniecznością transportu butelek po ich sprzedaży. W przypadku nietrafionych inwestycji można zawsze skonsumować zakupiony alkohol, jednak wzrost cen w ostatnich latach sprawia, że inwestycje w whiskey i wino są raczej utrzymywane. W związku ze wzrostem rynku tych alkoholi zwłaszcza w Azji prawdopodobne są długoterminowe wysokie stopy zwrotu. Inwestycje alternatywne tego typu wymagają niewielkiego wkładu własnego – wystarczy kilka czy kilkanaście tysięcy złotych. Konieczna jest natomiast odpowiednia wiedza pozwalająca na wybór dobrych cenowo ofert z perspektywą wzrostu wartości inwestycji.

Numizmatyka i filatelistyka

Zbieranie znaczków lub monet są bardzo popularnym sposobem na stworzenie wartościowej kolekcji w naszym kraju. Szczególnie dotyczy to w ostatnich latach numizmatyki, która dzięki wysokim stopom zwrotu stała się bardzo popularna wśród bardzo dużego grona osób. Filatelistyka nie jest aż tak popularna w naszym kraju, jednak w najbliższych latach zawsze może się to zmienić. W przypadku monet co jakiś czas bardzo głośno słychać o nich z mediów – są emitowane po określonej cenie a w tym samym czasie ich ceny na aukcjach mogą być już o wiele większe. Niektóre z monet potrafią zagwarantować nawet kilkadziesiąt procent wzrostu ceny w ciągu roku. Oczywiście dodatkową wartością jest często ich wartość kruszcowa – monety bite ze srebra czy złota poza wartością wizualną i kolekcjonerską są dobrą lokatą kapitału. Ich ceny są wyższe niż monet bulionowych, jednak prawdopodobieństwo zysku jest również wyższe.

Lokaty strukturyzowane

Zwykłe lokaty bankowe coraz częściej tracą zainteresowanie polskich klientów banków. Właśnie dlatego bardzo wiele banków oferuje lokaty strukturyzowane które dają możliwość wyższych zysków przy jednoczesnej gwarancji zwrotu kapitału. Najczęściej konstrukcja tego produktu polega na tym, że część kwoty inwestowana jest w akcje, produkty czy jakieś instrumenty pochodne. Dzięki temu klienci mają zagwarantowany zwrot stu procent kapitału a czasem nawet jakieś dodatkowe odsetki. Do tego należy doliczyć możliwość zysku w przypadku spełnienia odpowiednich warunków określonych w umowie tego typu lokaty. Jeśli na przykład lokaty strukturyzowane oparte są o indeks WIG 20 i zakładają osiągnięcie 15% zwrotu jeśli indeks ten na zakończenie inwestycji osiągnie wartość powyżej określonej wartości punktowej – to w takim wypadku zainkasujemy dodatkowe pieniądze. W przeciwnym wypadku pozostaje nam standardowy zysk. Lokaty strukturyzowane są jednak dość trudnym produktem, bo w polskich warunkach jedynie jedna trzecia z nich odnosi zyski wyższe niż tradycyjne lokaty bankowe. Korzystają z nich więc głównie osoby posiadające nieco wyższą skłonność do ryzyka.

Autografy i rzeczy znanych ludzi

Jednym z najszybciej rozwijających się rynków w Stanach Zjednoczonych są właśnie inwestycje w autografy, przedmioty kiedyś należące do znanych osób, rekwizyty filmowe czy karty bejsbolowe. W Polsce ten rynek jest jeszcze ubogi, ale inwestycje alternatywne tego typu mogą się bardzo szybko rozwinąć. Tego typu przedmioty w naszym kraju są dość mało popularne ale daje to perspektywę bardzo dużych zysków. Zebranie wartościowej kolekcji po bardzo niskich cenach w momencie słabego rozwoju rynku daje szansę na olbrzymie zyski w perspektywie kilku czy kilkunastu lat. Jednak również i ryzyko straty jest spore, jednak według niektórych osób warte poniesienia. Tego typu rozwiązanie najlepsze jest dla pasjonatów kolekcjonujących przedmioty znanych osób już teraz. Rozwinięcie kolekcji może zdecydowanie zwiększyć jej wartość.

Metale szlachetne, produkty rolne i towary energetyczne

Rozwój platform inwestycyjnych umożliwił zdecydowanie poszerzenie oferty domów i biur maklerskich. Dzięki temu krajowi inwestorzy zyskali dostęp do niesamowicie wielkiej ilości zagranicznych instrumentów finansowych w tym także takich jak metale szlachetne, produkty rolne czy towary energetyczne. Dzięki temu nie musimy już bezpośrednio kupować wielkiej ilości pszenicy, uranu czy chociażby uncji złota w formie fizycznej. Dzięki instrumentom pochodnym opartym o te produkty jesteśmy w stanie zarabiać pieniądze na zmianach ich kursów bez bezpośredniego ich kupowania i konieczności odbioru czy przechowania. Tego typu rozwiązanie daje możliwość czerpania dodatkowych korzyści ale również i zabezpieczenia działalności naszego przedsiębiorstwa. Instrumenty pochodne dają więc szansę również i inwestorom fizycznym na zdywersyfikowanie swojego portfela i oparcie go w części na przykład o notowania kawy, soku pomarańczowego czy gazu ziemnego. Wydaje się to bardzo ciekawym rozwiązaniem dla osób chcących znaleźć ciekawe możliwości inwestycyjne pozwalające na osiągnięcie ponadprzeciętnych zysków.

Inwestycje alternatywne są coraz powszechniejsze na naszym rynku. Wiele firm specjalizuje się oferując produkty finansowe w określonym zakresie. Tak jest na przykład na rynku sztuki, gdzie specjalistyczne firmy świadczą usługi doradcze oraz prowadzą aukcje dzieł. Podobnie dzieje się na rynku numizmatyki – trudniej jest tu z doradztwem, ale o wiele powszechniejsze są specjalistyczne sklepy oferujące monety z całego świata. Lokaty strukturyzowane są również coraz popularniejsze więc dostępność do nich nawet w przeciętnych bankach jest coraz powszechniejsza. Dzięki temu inwestycje alternatywne stają się idealnym rozwiązaniem pozwalającym na zdywersyfikowanie portfela finansowego i osiągnięcie ponadprzeciętnych zysków w dłuższym okresie. Tego typu inwestycje często można połączyć z własnym hobby dzięki czemu głównie pasjonaci skupiają się na swoich ulubionych dziedzinach. Jednak wraz z rozwojem rynku kolejne osoby interesują się chociażby kupowaniem dużych kolekcji monet czy inwestowaniem w produkty finansowe oparte o surowce energetyczne.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *