Jak uniknąć odziedziczenia długów?

Jak uniknąć odziedziczenia długów?

Czy wiesz, że banki stosunkowo chętnie udzielają kredytów emerytom? Wynika to z faktu, że mają one stabilny i stały dochód. Zbyt często też, na osobach starszych żerują sprzedawcy drogich towarów, kupowanych w systemie ratalnym czy przedstawiciele firm parabankowych. Niestety, nie zawsze wiedzą o tym zadłużeniu nawet najbliższe osoby. Jak uchronić się przed odziedziczeniem długów?

Kiedy odziedziczymy długi?

Bardzo wiele zależy od sposobu dziedziczenia. Jesteśmy bowiem obciążeni spadkiem od momentu, w którym dowiemy się o tytule powołania do niego. Jeśli jesteśmy spadkobiercą ustawowym, który dziedziczy w pierwszej kolejności mamy dokładnie sześć miesięcy od momentu, w którym dowiemy się o śmierci spadkodawcy, na podjęcie czynności prawnych. Jeśli jesteśmy dalszym spadkobiercą, ale też w rozumieniu ustawy, także mamy sześć miesięcy, z tym że liczy się je od momentu, w którym dowiemy się, że pierwszy uprawniony go odrzucił. Gdy dziedziczymy na podstawie testamentu, okres ten liczony jest od chwili, w której dowiemy się o tym, jaką treść zawiera.

Co można zrobić ze spadkiem?

Do wyboru mamy trzy rozwiązania: odrzucić spadek, przyjąć go w całości i przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza. Dwa pierwsze wydają się jasne. Decydujemy się w ogóle nie mieć nic wspólnego ze spadkiem lub przyjmujemy wszystko, zarówno dobra, jak i zadłużenie. Trzeci sposób jest nieco mniej klarowny. Oznacza, że dziedziczymy jego długi, tylko do wysokości odziedziczonego majątku. Jeśli więc zmarły był zadłużony na 200 tysięcy, a dziedziczymy nieruchomość wartą 150 tysięcy, mamy obowiązek spłaty tylko owych 150 tysięcy. Co istotne, wierzyciel ma wówczas prawo zająć tę kwotę z dowolnych składników naszego majątku. Może być tak, że nie zainteresuje go odziedziczona przez nas nieruchomość, a dług będzie ściągał np. z naszego wynagrodzenia.

Kiedy odrzucić spadek?

Tak naprawdę, jeśli nie mieliśmy ze zmarłym zbyt bliskiego kontaktu, nie orientujemy się, jaki był stan jego majątku, a jakie zadłużenie, warto zastanowić się, czy nie odrzucić spadku lub przyjąć spadek tylko z dobrodziejstwem inwentarza. Sześć miesięcy to czas, który mamy, aby zorientować się w sytuacji. Najlepiej zacząć od przejrzenia dokumentów pozostałych po zmarłym. Na dług mogą się składać niezapłacone rachunki czy czynsze. Jeśli w domu jest sporo nowych przedmiotów np. sprzętu AGD, może okazać się, że został on kupiony na raty. Największy kłopot mamy w przypadku kredytów bankowych czy pożyczek np. chwilówek udzielanych przez inne instytucje finansowe. Dopóki nie zdecydujemy się odziedziczyć majątku, firmy te nie mają obowiązku informowania nas o stanie zadłużenia.

Jak dowiedzieć się, ile zmarły miał długów?

Nie oznacza to, że musimy przyjmować spadek całkowicie „w ciemno”. Możemy zdecydować się na pomoc komornika sądowego, który sporządzi spis inwentarza, dokonując weryfikacji majątku i długów. Jest to usługa odpłatna, dlatego zawsze warto rozważyć, czy jest dla nas opłacalna. Jeśli nie chcemy korzystać z takiej pomocy, zdecydujmy się na przyjęcie majątku z dobrodziejstwem inwentarza. Spis inwentarza możemy wówczas sporządzić sami i przedstawić sądzie lub przed notariuszem. Trzeba tu jednak pamiętać, że nie wszystkie długi muszą być oficjalne. O spłatę zobowiązań mogą też upomnieć się osoby prywatne, które dysponują odpowiednimi umowami czy notatkami.

Jak odrzucić spadek?

Pamiętajmy, że jeśli w przeciągu pół roku nie poinformujemy w drodze pisemnej, składając stosowne oświadczenie w sądzie lub u notariusza, że odrzucamy spadek, znaczyć to będzie, że go przyjmujemy. Na szczęście, po ostatniej nowelizacji przepisów automatyczne przyjęcie majątku oznacza przyjęcie zobowiązanie tylko do wysokości majątku osoby zmarłej. Pamiętajmy, że jeśli podejmujemy decyzje o odrzuceniu spadku, dziedziczą go w następnej kolejności uprawnieni. Nie zapominajmy, aby odrzucić to zobowiązanie w imieniu małoletnich.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *