Kredyt dla Ukraińców

Kredyt dla Ukraińców – jak otrzymać?

Obywatele Ukrainy są obecnie największą mniejszością narodową w naszym kraju. Osobami przyjeżdżającymi do Polski kierują różne powódki, dlatego wielu z nich rozważa pozostanie i życie w naszym kraju na wiele lat.  Osiedlenie się za granicą na długi okres, często wiąże się z m.in. zakupem mieszkania lub dokonaniem innych inwestycji. Z tego powodu obcokrajowcy w pewnym momencie zaczynają rozważać wzięcie kredytu w polskim banku. Jak obywatele Ukrainy mogą otrzymać kredyt w Polsce?

Kredyty dla Ukraińców i obcokrajowców z innych państw

Na początek warto podkreślić, że polskie banki oferują kredyty dla Ukraińców, na takich samych warunkach jak klientom z Polski. Oznacza to, że decydującymi czynnikami są dobra historia kredytowania w BIK-u oraz zdolność kredytowa. Poza tym trzeba pamiętać, że każdy obcokrajowiec musi zadbać o nieco więcej formalności, aby udowodnić instytucjom bankowym, że jest rzetelnym klientem.

W trzecim kwartale 2019 roku zezwolenia na pobyt w Polsce miało ponad 415 tysięcy obcokrajowców, w tym ok. 330 tysięcy Ukraińców. Poza tym, jak pokazują statystyki NBP przez polski rynek pracy “przewija się” ok. 1,2 mln obywateli Ukrainy. Według informacji pochodzących od Urzędu do Spraw Cudzoziemców, w 2020 roku można oczekiwać największego wzrostu liczby emigrantów z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii oraz Mołdawii. Czy w Polskich bankach można znaleźć ofertę na kredyty dla Ukraińców zabezpieczone hipoteką? Jak obywatele Ukrainy mogą otrzymać kredyt w Polsce?

Kredyty dla Ukraińców – jakie warunki należy spełnić?

Polskie banki od kilku lat zaczynają rozszerzać współpracę z obcokrajowcami i umożliwiają im otrzymanie kredytu na coraz prostszych zasadach. Ukraińcy są dużą grupą potencjalnych klientów dla banków, dlatego naturalne jest zainteresowanie banków rozpoczęciem współpracy z potencjalnymi klientami z tego kraju. Najlepiej pokazują to statystyki, z których wynika, że tylko w 2018 roku obywatele Ukrainy uzyskali w naszym kraju ponad 20 tys. kredytów na kwotę ok. 80 milionów złotych pod postacią kredytów hipotecznych, gotówkowych oraz coraz częściej także firmowych.

Ukraińcy, którzy chcą otrzymać wsparcie finansowe od banku, muszą wykazać, tak jak Polacy, że mają odpowiednią historię kredytowania i zdolność kredytową. Poza tym najważniejszym wymaganiem stawianym przez większość banków jest posiadanie dochodu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej przez co najmniej 3 miesiące. Potwierdzeniem tego może być umowa o dzieło, umowa o pracę lub umowa zlecenie. Inną opcją jest prowadzenie własnej działalności przez minimum 12 miesięcy. Poza tym istotne jest posiadanie udokumentowanej historii kredytowej.

Kredyt mieszkaniowy dla Ukraińca – jak można go uzyskać?

Polskie banki nie mają żadnych specjalnych wymagań względem kredytobiorców z Ukrainy. Dobrą informacją jest to, że polskie instytucje finansowe są przychylne dla klientów zza granicy. Nie oznacza to jednak, że można liczyć na otrzymanie kredytu bez okazania wymaganych dokumentów i zaświadczeń, które świadczą o wysokości dochodów i oczywiście stałości zatrudnienia. Dokładne zalecenia są podane przez Komisję Nadzoru Finansowego i są takie same dla Ukraińców i obcokrajowców z innych państw.

Kredyt hipoteczny dla Ukraińca – wymagane dokumenty

Aby obywatel Ukrainy mógł otrzymać kredyt hipoteczny, w zależności od banku, musi przedstawić następujące dokumenty:

 • udokumentowany stały dochód realny – aby cudzoziemiec mógł dostać kredyt hipoteczny w Polsce, musi pracować i posiadać źródło stałego dochodu. Banki najwyżej cenią umowy o prace na czas nieokreślony lub umowy potwierdzające zatrudnienie przez co najmniej ponad rok.
 • nadany numer PESEL –cudzoziemcy otrzymują go po zameldowaniu w Polsce;
 • kartę pobytu czasowego lub stałego – jeżeli chcemy się ubiegać o kredyt na podstawie pobytu czasowego, musi być on ważny przez co najmniej następne 6 miesięcy
 • potwierdzenie posiadanej zdolności kredytowej – każdy z kredytodawców posiada swoje wymagania w kwestii udokumentowania dochodu – musimy je spełnić
 • zaświadczenie o zameldowaniu lub karta pobytu, która potwierdza adres zameldowania.

Hipoteka to bardzo solidne zabezpieczenie spłaty kredytu dla obywateli każdego kraju, zarówno Ukraińców, jak i Polaków, dlatego banki są gotowe iść na rękę klientom i oferować korzystne warunki kredytowania. Wkład własny dokonany przez obcokrajowców wynosi tyle samo jak w przypadku Polaków, czyli co najmniej 20 procent wysokości całości kwoty kredytu.

Jak otrzymać kredyt gotówkowy jako obywatel Ukrainy?

Poza kredytami hipotetycznymi, obywatele Ukrainy mogą również starać się o otrzymanie kredytów gotówkowych oferowanych przez większość polskich banków. W takiej sytuacji najważniejsze jest posiadanie wystarczającej wysokości zdolności kredytowej (dla konkretnej kwoty, o którą wnioskujemy), a także pozytywną w biurach informacji gospodarczej i BIK-u. Poza tym instytucje finansowe z reguły wymagają od kredytobiorców-Ukraińców:

 • ważnego paszportu;
 • karty stałego lub czasowego pobytu – długość pobytu jest zależna od wymagań banków
 • umowy o pracę lub zaświadczenia od pracodawcy, umowy-zlecenia, umowy o dzieło czy potwierdzenia prowadzenia działalności gospodarczej od co najmniej 12 miesięcy;
 • numeru PESEL – o ile został nadany.
 • aktywnego konta osobistego w polskim banku, na które wpływa wynagrodzenie;

Największe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku mają Ukraińcy, posiadający kartę stałego pobytu z umową o pracę na czas nieokreślony. Dodając do tego wysoką zdolność kredytową wspomaganą wysokimi zarobkami, można liczyć na bardzo wysoki kredyt.

Jakie banki oferują kredyt dla Ukraińca w Polsce?

Z racji tego, że do naszego kraju już od dobrych kilku lat przebywają liczni obcokrajowcy, coraz więcej banków posiada oferty przygotowane z myślą o Ukraińcach i przybyszach z innych państw. Szukając kredytu, warto spojrzeć na propozycje następujących banków:

 • Santander Bank Polska – bank udzieli kredytu dla obywateli Ukrainy, jednak posiada specjalne wymagania. Przede wszystkim muszą być stałymi rezydentami i przebywać w Polsce minimum 183 dni w roku i rozliczać się z polskim urzędem skarbowym. Składanie wniosku musi być podparte ważnym dowodem osobistym lub paszportem wydanym przez państwo z Unii i zarejestrowanie pobytu w naszym kraju.
 • PKO BP – prawdopodobnie jest to bank, w którym obcokrajowcy mogą otrzymać najwyższe kredytowanie. Oferta banku jest skierowana do m.in. Ukraińców, którzy zarabiają w obcej walucie lub złotówkach, mają status rezydenta i prawo stałego pobytu w Polsce.
 • Alior Bank – oferta kredytowa dla Ukraińców nie różni się od oferty dla Polaków, jednak wymaga się adresu zameldowania w Polsce oraz karty stałego pobytu.
 • Citi Handlowy – w przypadku kredytu oferowane przez Citi Handlowy wymagania dla Ukraińców są dokładne takie same jak dla Polaków. Różnice są widoczne jedynie w limitach wysokości kredytów oraz okresu trwania umowy kredytowej.

 

To jednak jedynie kilka banków, które oferują kredyty dla Ukraińców. W praktyce prawie wszystkie banki są otwarte na współpracę z obcokrajowcami, pod warunkiem, że spełniają oni określone warunki. Najważniejszym wnioskiem jest to, że warunki otrzymania kredytu przez Ukraińców są takie same jak dla ludności miejscowej. Dlatego spełniając wymagania zwiane z dokumentacją pobytu i zdolnością kredytową, niemal każdy może otrzymać pomoc finansową na korzystnych warunkach.

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *