Pożyczki dla osób pracujących za granicą

Pożyczki dla osób pracujących za granicą – sprawdź jakie warunki musisz spełnić

Praca za granicą, czy też praca zdalna dla firm znajdujących się poza terenem naszego kraju ma zarówno swoje dobre, jak i złe strony. Bez wątpienia na korzyść takiego rozwiązania wpływa fakt, że zarabiający w obcej walucie rodacy mogą liczyć na wyższe zarobki, jednakże problemy pojawiają się wówczas, gdy chcą oni zaciągnąć pożyczkę w polskim banku…Sprawdźmy więc jakie warunki trzeba spełnić, by móc ją otrzymać. 

Wielu Polaków zastanawia się czy to właściwie w ogóle możliwe by pracując za granicą otrzymać pożyczkę od polskiego banku – jak najbardziej! Jednak decydując się na wybór usług konkretnego banku należy zwrócić uwagę na wymagane przez niego kryteria oraz zawczasu (aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji oraz stresu) przygotować niezbędne dokumenty.

Pożyczka gotówkowa dla osób za granicą, a Rekomendacja S

Niestety osoby zarabiające w obcej walucie muszą liczyć się z trudnościami w kwestii uzyskania pożyczki od polskiego banku. Wszystko to przez wprowadzoną w życie w 2014 roku nowelizację Rekomendacji S (czyli dobrych praktyk w obszarze kredytów hipotecznych), która została przyjęta przez Komisję Nadzoru Finansowego. Mimo, że odnosi się ona przede wszystkim do pożyczek hipotecznych to wpływa również na kwestie związane z kredytami walutowymi, ponieważ zaleca aby były one przyznawane jedynie w walucie w jakiej kredytobiorca otrzymuje co miesiąc wynagrodzenie.

To właśnie m.in. dlatego przeważająca liczba polskich banków nie podchodzi zbyt przychylnie do udzielania pożyczek Polakom pracującym za granicą i nie oferuje takiej usługi wśród swoich propozycji. Innym czynnikiem, który na to wpływa jest fakt, iż jest to bardzo ryzykowne rozwiązanie dla banku, gdyż udzielając pożyczki osobie przebywającej za granicą nie ma on pewności, że w przypadku zaniechania spłaty faktycznie uda mu się dochodzić należnych instytucji roszczeń.

Co więc w takiej sytuacji mają zrobić osoby, które na co dzień zarabiają w funtach, euro, czy też dolarach? Po pierwsze nie załamywać się, bo choć większość polskich oddziałów banków faktycznie nie jest zbyt przychylna udzielaniu pożyczek Polakom zatrudnionym za granicą, to są banki, które nie mają z tą kwestią problemu – m.in. Alior BankeurobankSantander Bank PolskaBNP Paribas oraz PKO Bank Polski.

Pracujesz za granicą? Zwróć uwagę na te kwestie biorąc kredyt gotówkowy

Niestety, w porównaniu do osób zatrudnionych na terenie kraju, banki oferują znacznie gorsze warunki osobom pracującym za granicą, które ubiegają się o kredyt/pożyczkę, w którymś z ich oddziałów. Dobrym przykładem jest chociażby kwestia okresu kredytowania – w przypadku kredytu hipotecznego przyznawanego osobom pracującym za granicą wynosi on 20, zamiast standardowych 30 lat.

Drugą kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę planując złożenie wniosku o kredyt, bądź pożyczkę jest akt, iż banki NIE akceptują dochodów uzyskiwanych “na czarno. Jeśli więc osoba ubiegająca się o kredyt nie może zaprezentować faktycznie udokumentowanych dochodów, wówczas plany o otrzymaniu kredytu hipotecznego należy odłożyć na później. Jedynym akceptowalnym przez banki dokumentem poświadczającym zatrudnienie jest umowa o pracę lub zawarty między pracodawcą a pracobiorcą kontrakt.

Rozwiązaniem, na której co prawda decydują się nieliczni, jest złożenie wniosku o przyznanie kredytu wraz z drugą osobą np. współmałżonkiem, który otrzymuje wynagrodzenie w polskiej walucie. Jednakże w tym przypadku zdolność kredytowa jest znacznie niższa niżeli byłaby dla każdej osoby oddzielnie.

Jakie warunki należy spełnić aby uzyskać kredyt/pożyczkę przebywając za granicą?

Najważniejszą kwestią jest przede wszystkim odpowiednio wysoka zdolność kredytowa. Wbrew pozorom, uzyskanie wyższych zarobków za granicą nie jest jednoznaczne z tym, że faktycznie pożyczka zostanie nam przyznana. Ubiegając się o pożyczkę bank dokładnie przyjrzy się nie tylko wysokości uzyskiwanych dochodów, ale także ciągłości zatrudnienia, formie zatrudnienia (umowie na jaką osoba jest zatrudniona) oraz będzie wymagał konkretnej wysokości wkładu własnego.

I tak oto ubiegając się o pożyczkę przebywając za granicą:

 • osoba starająca się o pożyczkę musi wykazać się ciągłością zatrudnienia trwającą m.in. 6 miesięcy (w niektórych przypadkach banki podnoszą próg do 12, a nawet 24 miesięcy);
 • należy przygotować domowy budżet na wydatek jaki będzie stanowił wkład własny – w przypadku tego typu pożyczki może on sięgać nawet 40 procent wartości nieruchomości (!);
 • trzeba wykazać się wysoką zdolnością kredytową, która w przypadku pożyczki na kilkaset tysięcy musi być naprawdę duża;

Ponadto banki (w trosce o bezpieczeństwo zawieranej umowy pożyczki) wymagają również:

 • posiadania polskiego obywatelstwa, dowodu osobistego oraz numeru PESEL;
 • polskiego adresu zamieszkania i zameldowania;
 • pozytywnego wyniku weryfikacji w rejestrach BIK oraz BIG;
 • polskiego numeru telefonu komórkowego;

Spełnienie powyższych kryteriów daje bankom pewność, że to faktycznie dany obywatel ubiega się o pożyczkę i nikt się pod niego nie podszywa.

Niezbędne dokumenty wymagane przy ubieganiu się o pożyczkę bądź kredyt

Ubiegając się o kredyt (pożyczkę) gotówkowy w obcej walucie niezbędne jest wykazanie się w banku poniższymi dokumentami:

 1. Umowa o pracę bądź kontrakt – w tym przypadku większość banków wymaga potwierdzenia w formie sporządzonego przez tłumacza przysięgłego dokumentu, który poświadczy faktyczne zatrudnienie za granicą, które musi trwać minimum 6 miesięcy. Dobra wiadomość brzmi: Nie ma obowiązku tłumaczenia dokumentów sporządzanych w języku angielskim.
 2. Zaświadczenie o dochodach, które poświadczy że środki nie pochodzą za działalności gospodarczej, natomiast nie ma przeciwwskazań by ich źródłem była renta, czy też emerytura.
 3. Dokument tożsamości – Uwaga! tutaj może być wymagany aktualny paszport.
 4. Zeznanie podatkowe – w formie zagranicznego PIT-u.
 5. Potwierdzenie zameldowania na terenie Polski – ten dokument jest wymagany tylko w niektórych bankach, dlatego warto sprawdzić czy znajduje się on na liście obowiązkowych zaświadczeń.
 6. Wykaz wpłat na konto bankowe – zazwyczaj dla banków najbardziej istotnym okresem jest ostatnie 6 miesięcy, w skrajnych przypadkach wymagany jest wykaz z okresu całego roku.
 7. Historia kredytowa bądź też raport wydany przez zamiejscowe Biuro Informacji Kredytowej (czyli najprościej mówiąc przez odpowiednika polskiego BIK-u).

Uzyskanie kredytu gotówkowego – procedura

Uwaga kredytobiorcy! Procedura przyznania kredytu przez bank na rzecz osoby pracującej za granicą jest znacznie bardziej zawiła i wymaga spełnienia rygorystycznych przepisów. Należy więc w tym przypadku uzbroić się w cierpliwość oraz pełen komplet zaświadczeń oraz dokumentów, które muszą zostać przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Trzeba przyznać, że uzyskanie kredytu jest znacznie prostszą kwestią w przypadku, gdy osoba pracuje za granicą lecz jest zatrudniona przez polską agencję pracy – wówczas wnioskować o jego przyznanie można u większości banków, a cała procedura zajmuje mniej czasu. W przypadku zatrudnienia przez firmę zagraniczną formalności zajmują znacznie więcej czasu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *