Pożyczki dla Polaków w Czechach

Pożyczki dla Polaków w Czechach

Czechy, czyli nasi południowi sąsiedzi to jedno z szybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Co prawda poziom życia oraz wysokość zarobków nie odróżniają się znacząco od możliwości w Polsce, jednak w ostatnich latach można zaobserwować wśród naszych rodaków trend emigracji właśnie do Czech. Życie emigranta nie często jest jednak kolorowe, a już szczególnie na początku życia w obcym państwie. Z tego powodu niekiedy dochodzi do problemów finansowych, których jedynym rozwiązaniem jest zaciągniecie kredytu. Jak sięgnąć po pożyczkę w Czechach? Jakie są wymagania banków? O czym trzeba wiedzieć? Odpowiadamy!

Życie i kredyt w Czechach

Polacy najczęściej decydują się na wyjazd do Niemiec, Holandii i do niedawna także Wielkiej Brytanii. Po zniesieniu wiz do Stanów Zjednoczonych, możliwe że część z osób planujących emigrację uda się właśnie tam. Czechy nigdy nie znajdowały się wśród najpopularniejszych wyborów Polaków. Jak można wyczytać z danych publikowanych przez GUS, w Czechach na stałe żyje nieco ponad 10 tysięcy Polaków. Największymi zaletami, które przyciągają do państwa południowych sąsiadów, są bardzo dobre warunki zatrudnienia, doskonale prosperujący rynek pracy, szybki rozwój obszarów gospodarki wymagających specjalistycznych umiejętności i wiedzy (a co za tym idzie umożliwiających atrakcyjny zarobek), stosunkowo podobny język oraz łatwość w otrzymaniu dokumentów potrzebnych do pracy i stałego popytu. Nie zapobiega to jednak sytuacjom, w których konieczne jest zaciągnięcie pożyczki. Czy można wziąć pożyczkę w Czechach? Gdzie to zrobić?

Kredyt w Czechach – kto może się o niego starać?

Imigranci w Czechach mogą otrzymać pożyczkę i kredyt na podobnych warunkach jak miejscowi obywatele. Konieczne jest jednak spełnienie większej liczby warunków oraz przejście przez dodatkowe formalności. Czego potrzebujemy, aby móc ubiegać się o pożyczkę w Czechach?

 1. Musimy być pełnoletni (zazwyczaj wymagany wiek to 18 lat, ale niektóre banki udzielają kredytów od 21 roku życia)
 2. Posiadać status stałego zameldowania i zamieszkania w Czechach
 3. Mieć pozytywną historię kredytową w CBCB – Czech Banking Credit Bureau – czeskim odpowiedniku polskiego BIK-u (Biura Informacji Kredytowej),
 4. Mieć umowę o pracę na czas nieokreślony (niektóre banki przyjmują także umowę o dzieło/umowę zlecenie),
 5. Korzystać z aktywnego czeskiego numeru teleofnu
 6. Posiadać konto w banku w Czechach

Trzeba przy tym pamiętać, że niektóre Czeskie banki (nawet te duże, w przypadku których to teoretycznie nie powinno być problemem) oferują kredyty jedynie dla obywateli swojego państwa.

Jak uzyskać kredyt w Czechach?

Spełnienie powyższych warunków to dopiero pierwszy mały krok na drodze ku otrzymaniu kredytu. Podobnie jak i w Polsce, tak i w Czechach, nie każdy wniosek o kredyt rozpatrywany jest pozytywnie. Pierwsza możliwość odrzucenia wniosku występuje w sytuacji, kiedy nie dołączymy do wniosku wymaganych dokumentów. Z pozostałych formalności musimy pamiętać o m.in. konieczności potwierdzenia swojej tożsamości, czyli okazaniu paszportu lub dowodu osobistego. Jak już wspominaliśmy, niektóre banki trzymają się reguły, że oferują pożyczki jedynie miejscowym, dlatego przed złożeniem wniosku warto skontaktować się z przedstawicielem banku lub prześledzić informacje zawarte na stronie internetowej, ponieważ jeżeli ubiegamy się o kredyt w jednym z takich banków, wniosek zostanie automatycznie odrzucony już na pierwszym etapie selekcji.

Z wymaganych dokumentów koniecznych do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny musimy przygotować również zaświadczenie o zarobkach oraz potwierdzenie stałego zameldowania w Czechach. Większość banków udostępnia publicznie listę dokumentów potrzebnych przy składaniu wniosku. Są nimi m.in.

 • prospekt sprzedażowy,
 • kopia umowy-sprzedaży,
 • wyciąg z księgi wieczystej,
 • zestawienie kosztów,
 • potwierdzenie wkładu własnego
 • opis budowy,

Czeskie banki wyróżniają się skrupulatnością, dlatego będąc imigrantem w drugim państwie, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na złożenie wszystkich dokumentów, których lista w niektórych bankach jest jeszcze dłuższa.

Które banki w Czechach oferują kredyty dla Polaków?

Nie każdy bank w Czechach jest otwarty na współpracę z obcokrajowcami (przynajmniej w kwestii kredytów i pożyczek). Warto zatem zawczasu przygotować się do tego i sprawdzić, które banki oferują pożyczki obcokrajowcom.  W jakim czeskim banku Polacy mogą otrzymać pożyczkę lub kredyt? Zapytanie warto złożyć w następujących instytucjach:

 • mBank,
 • Raiffeisenbank
 • MONETA Money Bank,
 • Komerční banka,
 • Česka spořitelna,

Na co zwrócić uwagę szukając kredytu w Czechach?

Wybierając kredyt w Czechach, zwracamy uwagę na te same aspekty jak w przypadku zaciąganiu kredytu w Polsce. Najważniejszy jest więc całkowity koszt kredytu oraz co się na niego składa. Poza tym warto zwrócić uwagę na ewentualne koszty, które czekają na nas, jeżeli będziemy mieć pewne opóźnienia w spłacie rat – miejmy nadzieje, że nigdy do tego nie dojdzie, jednak zawsze mieć ten czynnik z tyłu głowy.

Jakie są koszty kredytów w Czechach?

Jeżeli chodzi o część produktów bankowych (np. kredyty hipoteczne), to zasady obowiązujące w Czechach są bardzo podobne do ty znanych z warunków w Polsce. Minimalny wkład własny przy kredycie hipotecznych w Czechach wynosi 20 proc. Zdążają się jednak sytuacje, w których bank może nam udzielić kredytu przy jedynie 10 proc. wkładzie władnym. Dobrymi informacjami są także maksymalna wysokość kredytu, która nie może być wyższa niż 9-krotność rocznego dochodu kredytobiorcy, a także miesięczna rata nie może być wyższa niż 45 proc. miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego. Najważniejszymi kosztami kredytowymi są:

 • oprocentowanie
 • opłata przygotowawcza,
 • ubezpieczenie
 • prowizja za udzielenie kredytu

Jak starać się o pożyczkę w Czechach?

Nie każdy może liczyć na otrzymanie kredytu w banki niezależnie od tego, czy żyje w Polsce, czy w Czechach. Istnieje na szczęście alternatywa dla „tradycyjnego” sposobu finansowania swojej inwestycji. Mowa o pożyczkach, które można otrzymać z mniejszą zdolnością kredytową (a niekiedy nawet bez niej). Wniosek o otrzymanie pożyczki w Czechach może złożyć każda dorosła osoba, która posiada ważny dowód osobisty. Ważne jest to, że na pozytywne rozpatrzenie wniosku mogą również liczyć osoby, które znajdują się w czeskim rejestrze dłużników i są zadłużone, nawet na dość znaczne kwoty. Minusem jest jednak to, że pożyczki w Czechach są znacznie droższe niż kredyty, dlatego poza sytuacjami, w których nie ma innego sposobu na zdobycie finansów, powinniśmy dwa razy przemyśleć, czy jest to najlepsza opcja. Co ciekawe, wiele instytucji pozabankowych udziela pożyczki w obu krajach – w Czechach i w Polsce. Zaliczamy do nich m.in:

 1. SOScredit
 2. Creditportal,
 3. Creditstar
 4. Cool Credit,
 5. Ferratum,
 6. Crediton

Co grozi za niespłacone zobowiązania w Czechach?

Chyba każdy zdaje sobie sprawę, że niespłacanie kredytu lub pożyczki wiąże się z dodatkowymi problemami i kosztami. Jedyną dobrą wiadomością jest to, że konsekwencje nie różnią się zbytnio od tych, które czekają na dłużników w Polsce. Z czym musimy się liczyć przy niespłacaniu rat?

 • Utrata wiarygodności,
 • Naliczenie karnych odsetek za opóźnienia w spłacie,
 • Skierowanie sprawy do sądu,
 • Windykacja długu,
 • Egzekucja komornicza.

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki lub kredytu u naszych południowych sąsiadów powinniśmy więc zastanowić się, czy na pewno będziemy w stanie spłacać wszystkie raty w wyznaczonym terminie. Poza tym konieczne jest prześledzenie ofert banków i firm pożyczających pieniądze obcokrajowcom, aby wybrać najbardziej atrakcyjną ofertę.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *