Pożyczki dla Polaków w Irlandii

Pożyczki dla Polaków w Irlandii

Odkąd granice w Europie zostały otwarte, to bardzo wielu Polaków wyemigrowało do Irlandii. Jedni pojechali tam na określony czas, żeby zarobić i wrócić do ojczyzny. Jednak wiele osób postanowiło związać się z tym krajem na dłuższy okres. Czy są one zmuszone tylko na mieszkanie w wynajętych mieszkaniach lub domach?

Otóż nie. Mogą nabyć oczywiście nieruchomość za gotówkę. Jeżeli jednak ich na to jeszcze nie stać, mogą również posiłkować się kredytem hipotecznym. Dostępne są dla nich również inne kredyty, takie jak: gotówkowy, samochodowy czy w rachunku bieżącym. Jakie trzeba spełniać wymagania, żeby otrzymać kredyt w Irlandii? Zapoznaj się w tym celu z naszym tekstem.

Co należy zrobić, żeby otrzymać kredyt w Irlandii?

Przede wszystkim trzeba zrobić to samo co w Polsce, czyli udać się do banku i o niego zawnioskować. Najlepiej zrobić to, poprzez wizytę w swoim banku, gdzie ma się już założone swoje konto osobiste i na które regularnie wpływa wynagrodzenie. Podobnie, jak w naszym kraju, osoba starająca się o kredyt musi posiadać zdolność oraz historię kredytową. Klient może oczywiście starać się o kredyt w dowolnym banku działającym w Irlandii. Należy jednak pamiętać, że każdy bank ma swoje wewnętrzne procedury i różne oferty.

Jakie kredyty może otrzymać Polak mieszkający w Irlandii?

Dla Polaków mieszkających w Irlandii dostępne są różne rodzaje kredytów oraz pożyczek. Do najbardziej popularnych należą:

 • kredyt hipoteczny,
 • kredyt gotówkowy,
 • karta kredytowa,
 • kredyt samochodowy,
 • kredyt w rachunku bieżącym,
 • pożyczka Credit Union,
 • umowa sprzedaży kredytowej

W zależności od potrzeb można więc wybierać spośród wielu możliwości. Żeby starać się o jeden z wyżej wymienionych kredytów należy skompletować odpowiednie dokumenty. Każdy bank ma swoją indywidualną listę, jednak zawsze zostaniemy poproszeni o dokumenty potwierdzające naszą: tożsamość, miejsce zamieszkanie oraz uzyskiwany dochód. Podobnie jak w Polsce, warto porównać ze sobą oferty kilku banków, ponieważ różnią się one warunkami.

Kredyt gotówkowy w Irlandii – jakie wymagania?

Irlandzkie banki oferują bardzo zróżnicowaną ofertę, jeżeli chodzi o kredyty gotówkowe. Klienci mogą je przeznaczyć na dowolny cel i nie muszą się tłumaczyć bankowi, na co chcą wydać pożyczone pieniądze. Można skorzysta z tradycyjnej pożyczki osobistej, która z reguły oprocentowana jest na poziomie 8-10%. O kredyt gotówkowy mogą ubiegać się tylko osoby, które ukończyły 18 rok życia, uzyskują dochód oraz posiadają dobrą historię kredytową.

Możliwe jest pożyczenie kwoty od 1000 do 75000 euro. Przy wyższych kwotach banki mogą wymagać wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Oprocentowanie takich pożyczek jest zmienne, ponieważ uzależnione jest od aktualnie panujących w Irlandii stóp procentowych. Uzależnione jest ono również od kwoty, którą chcemy pożyczyć.

Jak otrzymać kredyt hipoteczny w Irlandii?

O kredyt hipoteczny w Irlandii może starać się każda pełnoletnia osoba, która posiada zdolność kredytową. Bank bada ją w oparciu o uzyskiwane dochody, obecne zobowiązania klienta oraz zdolność do pokrycia kosztów dodatkowych, związanych z nabyciem nieruchomości. Maksymalna kwota kredytu hipotecznego w Irlandii, o jaką można się starać, liczona jest w bardzo prosty sposób – wynosi ona trzy i pół krotność rocznego dochodu. Czyli w przypadku, gdy ktoś zarabia w ciągu 12 miesięcy 50000 euro, wówczas może się starać o kredyt do 175000 euro. Jeżeli przystępuje się do kredytu z drugą osobą, np. żoną, wówczas liczony jest wspólny dochód.

Maksymalny okres kredytowania przy kredycie hipotecznym uzależniony jest od liczby posiadanych nieruchomości. Jeżeli dla kogoś będzie to pierwszy zakup, wówczas będzie mógł wziąć kredyt nawet na 35 lat. W przypadku, gdy ktoś jest już właścicielem mieszkania lub domu i planuje kupić na kredyt kolejną nieruchomość, to maksymalny okres kredytowania wynosi wtedy 30 lat.

W celu uzyskania kredytu hipotecznego w Irlandii trzeba złożyć odpowiedni wniosek kredytowy wraz ze stosownymi dokumentami. Każdy klient zostanie więc poproszony o przedstawienie:

 • dokumentu ze zdjęciem, który potwierdza tożsamość (dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport)
 • dokumentu, na którym znajduje się nasz adres zamieszkania (np. rachunek za prąd)
 • payslip – czyli potwierdzenie otrzymanych wypłat
 • wyciągu ze wszystkich naszych rachunków z ostatnich 6 miesięcy
 • potwierdzenia od pracodawcy
 • certyfikatu P60 za ubiegły rok, na którym wykazany jest dochód oraz wysokość zapłaconego podatku
 • aktualnych wyciągów z kart kredytowych oraz innych zobowiązań finansowych
 • zaświadczenia z polskiego Biura Informacji Kredytowej

Czy w Irlandii wymagany jest wkład własny?

Tutaj jest podobnie, jak przy maksymalnym okresie kredytowania – wysokość wkładu własnego jest ściśle powiązana z ilością posiadanych przez klienta nieruchomości. Obecnie obowiązująca wysokość obowiązkowego wkładu własnego przedstawia się następująco:

 • 10% – dla wszystkich osób, które kupują swoją pierwszą nieruchomość,
 • 20% – dla osób kupujących kolejną nieruchomość
 • 30% – dla tych osób, które kupują mieszkanie lub dom z myślą o wynajmie

Koszty związane z zakupem mieszkania na kredyt w Irlandii

Przy wyliczaniu zdolności kredytowej klienta, bank może poprosić go o potwierdzenie, że posiada niezbędne środki do pokrycia opłat dodatkowych, związanych z kredytem hipotecznym. W głównej mierze chodzi tutaj o:

 • koszty prawnika – cały proces zakupu nieruchomości w Irlandii odbywa się za jego pośrednictwem
 • stamp duty – opłata skarbowa, która wynosi 1% od wartości transakcyjnej kupowanej nieruchomości
 • legal fees – opłaty związane z notariuszem
 • ubezpieczenia– banki w Irlandii wymagają przy kredycie hipotecznym obowiązkowego ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenia nieruchomości
 • koszty wyceny nieruchomości – przed zakupem nieruchomości, musi być ona wyceniona przez profesjonalnego rzeczoznawcę (koszt około 150-250 euro)

Wsparcie dla osób kupujących nieruchomość w Irlandii

Z racji tego, że nie każdy może sobie pozwolić na wkład własny, rząd irlandzki zmienił wymogi co do jego wysokości oraz wcielił w życie program “help-to-buy”. Przeznaczony jest on dla osób, które nie posiadają żadnej nieruchomości. Daje on możliwość odliczenia od podatku 5% wartości kupowanej nieruchomości, z tym zastrzeżeniem, że musi ona pochodzić z rynku pierwotnego. Wszystkie nieruchomości z rynku wtórnego nie są nim objęte. W celu skorzystania z tego programu trzeba złożyć wniosek Form 12 (dla osób zatrudnionych) lub Form 11 (dla przedsiębiorców). Uzyskane w ten sposób środki są wpłacane bezpośrednio na rachunek dewelopera, jako część depozytu.

Co grozi za niespłacanie kredytu w Irlandii?

Kłopoty finansowe mogą przytrafić się każdemu. Wiele gospodarstw domowych w Irlandii ma problemy z bieżącym regulowaniem swoich zobowiązań. Banki działają wówczas bardzo podobnie, jak w Polsce – rozpoczynają procedurę windykacyjną oraz mogą dochodzić swoich wierzytelności z przedmiotu lub prawa zabezpieczającego spłatę kredytu. Nieterminowe spłacanie kredytu wpływa również negatywnie na historię kredytową, co w przyszłości może spowodować problemy z uzyskaniem kolejnego zobowiązania.

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *