Pożyczki lombardowe

Pożyczki lombardowe – szybkie pieniądze w zamian za zastaw

Pożyczki lombardowe znane są od wielu lat i ciągle cieszą się niegasnącą popularnością. Dla wielu osób wydają się bardzo korzystne, ponieważ nie wymagają zdolności kredytowej, do ich otrzymania niepotrzebne są żadne dokumenty, można je otrzymać niemal od ręki. Co sprawia, że pożyczki pod zastaw, czyli pożyczki lombardowe są tak popularne? Warto to sprawdzić i dowiedzieć się, na czym dokładnie polega to forma pożyczania.

Na czym polegają pożyczki lombardowe?

Pożyczki lombardowe to inaczej pożyczki pod zastaw. Zastawem mogą być wszystkie wartościowe przedmioty, papiery wartościowe, obligacje, akcje, a także przedmioty o określonej wartości, np. sprzęt elektroniczny, biżuterie, sprzęt agd, obrazy, meble, a nawet ekskluzywne buty czy ubrania. Lombardy przyjmują wszystkie rzeczy, które są wartościowe i prawdopodobnie znajdzie się na nie kupiec. Zastawiony artykuł stanie się przedmiotem zabezpieczenia pożyczki lombardowej. Osoba, która jest zainteresowana pożyczką pod zastaw, musi udać się do wybranego lombardu i dostarczyć przedmiot, za który chce otrzymać pieniądze. Pracownik lombardu (pożyczkodawca lub wierzyciel) wycenia przedmiot i proponuje za niego określoną kwotę. Jeżeli jest ona zadowalająca dla obu stron, zostaje spisana umowa i przedmiot zostaje w lombardzie, ale nie jest jego własnością. W umowie muszą znaleźć się podstawowe dane o kliencie, wysokość udzielonej pożyczki, opis zastawu i jego wartość, termin spłaty, dodatkowe opłaty oraz konsekwencje wynikające z braku spłaty długu. Umowa pełni rolę zabezpieczenia między lombardem a pożyczkobiorcą. 

Pożyczki lombardowe mają krótki okres spłaty, z reguły do 30 dni. Jeżeli przez ten okres osoba zastawiająca przedmiot, nie zjawi się w lombardzie i nie ureguluje długu, przedmiot  przechodzi na własność lombardu i zostanie wystawiony na sprzedaż. Lombard zobowiązaniowy jest do przechowywania zastawionego przedmiotu w odpowiednich warunkach, musi zadbać, aby nie uległ żadnemu uszkodzeniu. Pożyczka w lombardzie jest anonimowa. Informacja o pożyczce nie jest przekazywana nikomu z bliskich, chyba że pożyczkobiorca zarządzi inaczej. Spłaty pożyczki może dokonać sam pożyczkobiorca lub wskazana przez niego osoba. Zwracana kwota obejmuje wartość przedmiotu oraz prowizję. Jeżeli pożyczkobiorca w określonym w umowie czasie spłaci dług, wraca do lombardu i odzyskuje zastawiony przedmiot oraz prawo własności do niego. Lombard może samodzielnie ustalać warunki umów, ale muszą być one zgodne z obowiązującym prawem. Zgodnie z przepisami samo oprocentowanie pożyczki pod zastaw nie może być większe niż 10% w skali roku. Oczywiście oprocentowanie to jedyne koszty, jakie ponosi pożyczkobiorca. Trzeba wziąć jeszcze pod uwagę prowizję, koszty ubezpieczenia, opłaty dodatkowe ustanowione przez dany lombard. Biorąc pod uwagę wszystkie koszta, trzeba zdawać sobie sprawę, że pożyczki lombardowe nie należą do najtańszych. 

Warunki otrzymania umowy lombardowej

Otrzymanie pożyczki lombardowej jest proste, odbywa się w ciągu godziny. Wymagany jest:

 • Dokument tożsamości – jedyny wymagany dokument,
 • Wiek – osoba, które chce skorzystać z pożyczki musi mieć ukończone 18 lat.
 • Warunkiem otrzymania pieniędzy jest pokazanie dokumentu, rachunku lub faktury, który świadczy o tym, że zastawiany przedmiot jest własnością pożyczkobiorcy. Pozwoli to uniknąć zastawienia przedmiotu pochodzącego z kradzieży. Oczywiście nie każdą własność da się udokumentować, często zastaw przyjmowany jest “słowo”

Co można zastawić w lombardzie?

Lombard to instytucja, która chętnie przyjmie pod zastaw wszystkie wartościowe i cieszące się dużym zainteresowaniem przedmioty. Muszą być w dobrym stanie, muszą być też własnością pożyczkobiorcy. Najczęściej w lombardach zastawiane są:

 • telefony, tablety,
 • komputery, laptopy,
 • telewizory,
 • sprzęt audio,
 • biżuteria,
 • zegarki,
 • antyki,
 • obrazy,
 • sprzęt sportowy,
 • meble
 • zabawki, itp.

Właściwe nie ma ograniczeń co do przejmowanych zastawów. Jedynym warunkiem są żywe zwierzęta, które nie mogą być formą zabezpieczenia. Wiele ludzi przynosi do lombardu rzeczy, które zalegają mu w domu, np. sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, suszarki, prostownice, maszyny rolnicze, budowlane, a nawet skutery, łodzie i samochody itp. Zdarza się również, że pożyczka jest brana po zastaw nieruchomości. Każdy przedmiot jest oglądany i kwalifikowany lub odrzucany przez rzeczoznawcę lombardu. Jak widać, niemal każda rzecz może być przeznaczona pod zastaw. Pracownik lombardu wycenia przyniesioną rzecz, ale jej wartość jest zawsze zaniżana, najczęściej wynosi mniej niż 50% rzeczywistej wartości.

Plusy i minusy pożyczek lombardowych

Wiemy już, jak wyglądają pożyczki pod zastaw, wiemy jakie przedmioty możemy zastawić. A jakie są mocne i słabe strony pożyczek lombardowych? Z czym trzeba się liczyć, korzystając z usług lombardu? Zacznijmy od wad. Największą wadą pożyczki lombardowej jest jej wysoki koszt. Pożyczki są wysoko oprocentowane, mają wiele kosztów dodatkowych. Pożyczkę można otrzymać tylko w kwocie wartości przedmiotu. I nie jest to wartość rzeczywista, tylko określona przez pracownika lombardu, często mocno zaniżona. Wadą tego typu pożyczki jest kwota, jaką można pożyczyć. Najczęściej jest niewielka, z reguły wynosi od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Okres spłaty jest bardzo krótki, wynosi maksymalnie miesiąc. W przypadku braku spłaty pożyczki w określonym czasie pożyczkobiorca traci prawo do zastawu. Często nawet jednodniowe spóźnienie skutkuje stratą zastawionej rzeczy.

A teraz plusy. Sporo ludzi korzysta z tego pożyczek w lombardach, więc muszą mieć również zalety. Podstawową zaletą pożyczki jest czas, w jakim można ją otrzymać. Najczęściej pieniądze otrzymuje się od ręki, zaraz po podpisaniu umowy z pracownikiem lombardu. Jedynym dokumentem, jaki trzeba okazać, jest dowód osobisty, ewentualnie paszport lub prawo jazdy. Lombard nie sprawdza historii w BIKu, zdolności kredytowej, nie potrzebuje zaświadczenia o zatrudnianiu. Z pożyczek lombardowych można skorzystać w nagłych wypadkach, gdy pilnie potrzebne są pieniądze. Są również dobrym rozwiązaniem dla osób zadłużonych, które nie mają szans na kredyt w banku, nie zawsze mogą starać się o popularne chwilówki. Zaletą pożyczek lombardowych jest szeroki zakres przedmiotów, które można zastawić. Każdy z nas znajdzie przedmiot, który chętnie przyjmie lombard. Lombardy istnieją w każdym mieście, często są niemal na każdej większej ulicy. Dzięki temu pożyczka jest dostępna dla każdego, nie trzeba szukać punktu, który oferuje tego typu pożyczki. Wybierając pożyczkę pod zastaw, warto się zastanowić, czy będziemy mieli możliwość jej spłaty. Jeżeli nie, musimy się liczyć z utratą zastawianego przedmiotu i sporej stracie.  Warto dokładnie zapoznać się umową lombardową, sprawdzić, czy nie ma ukrytych dodatkowych kosztów, które mogą być bardzo wysokie. Niektóre lombardy oferują możliwość przedłużenia spłaty, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Podpisując umowę, warto sprawdzić wysokość prowizji, możliwość przedłużenia terminu spłaty lub oddania pożyczki przed terminem.

Podsumowanie

Pożyczki lombardowe istnieją już długo, mają klientów, więc można wnioskować, że są potrzebne. Są czasami jedyną alternatywą dla osób, które nie mają zdolności kredytowej i nie mają szans na pożyczkę w banku. Dzięki zastawieniu wartościowego przedmiotu można otrzymać potrzebną sumę. Warto jednak uważać, bo opóźnienie w spłacie może zakończyć się utratą pamiątki rodzinnej czy cennego sprzętu agd. Pożyczki lombardowe mają proste zasady, nie wymagają formalności. Są bezpieczne, opierają się na umowie lombardowej, która jest obopólnym zabezpieczeniem. Mogą się nimi zainteresować osoby, które szybko potrzebują gotówki i wiedzą, że bez problemu będą mogły ją spłacić.

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *