Złóż wniosek o pożyczkę

pożyczki od prywatnych inwestorów

Pożyczki prywatne – jak poznać oszusta?

Pożyczki prywatne mogą być bardzo pomocne w sytuacji, gdy potrzebujemy szybkiego zastrzyku gotówki. Dużą zaletą tego rozwiązana, jest brak komplikacji formalnych – sprawdzania BIK i konieczności przedstawiania zaświadczeń. Niestety są one również ryzykowne, ponieważ w wielu przypadkach stanowią próbę oszustwa lub przechwycenia danych osobowych. Jakie są najpopularniejsze formy oszustwa? Na co należy zwrócić uwagę podczas korzystania z pożyczki prywatnej? Jakie kroki ostrożności trzeba podjąć, aby uchronić się przed oszustwem?

Czym jest pożyczka prywatna?

Cechą charakterystyczną pożyczki prywatnej – jak sama jej nazwa sugeruje – jest to, iż nie jest ona udzielana przez bank, ani przez firmę pożyczkową. Kredyt jest udzielany przez osobę prywatną, zazwyczaj nazywaną “inwestorem”.

Samo pojęcie ma jednak bardzo szeroką definicję, która obejmuje również pożyczki u członków rodziny. Jednak jako szablonowy schemat, przyjmujemy sytuację, w której zwracamy się do obcej osoby o pomoc finansową. Tego rodzaju świadczenie można bardzo łatwo uzyskać przy użyciu internetu. Jest ono jednak opatrzone bardzo wysokim czynnikiem ryzyka.

Dlaczego ludzie decydują się na pożyczki prywatne?

Pierwszym odwiedzonym przez nas miejscem, gdy podejmujemy decyzję o zaciągnięciu pożyczki jest bank lub firma pożyczkowa. Takie organizacje jednak bardzo dużą uwagę przykładają do kwestii zabezpieczenia. Zanim zostanie nam przyznane wsparcie finansowe, bank lub przedsiębiorstwo zweryfikuje naszą historię kredytową. Sprawdzony zostanie także nasz status zatrudnienia, zdolność kredytowa i zadłużenie.

Wiele osób posiada w swojej historii określone, negatywne wydarzenia, które wykluczają możliwość uzyskania kredytu w banku lub firmie pożyczkowej. W takich sytuacjach zaczynają one szukać innych rozwiązań – jak pożyczki bez BIK.

Ostatnią deską ratunku dla osób z negatywną historią kredytową, bez pracy lub zadłużonych, są pożyczki prywatne. Bez większego problemu znajdziemy mnóstwo ofert, które proponują uzyskanie nawet bardzo wysokiego kredytu bez wielkich formalności.

Pożyczki prywatne i egzekucja długu – dlaczego pożyczkodawcom się to opłaca?

Faktem jest, że pożyczkę prywatną mogą otrzymać osoby zadłużone i te, które nie posiadają weryfikacji w BIK. Możemy się jednak domyślać, że dla pożyczkodawcy takie postępowanie byłoby skrajnie nieopłacalne. Dlatego właśnie zapewniają oni sobie dodatkowe zabezpieczenie.

Prywatny inwestor akceptuje złą historię kredytową. Jednak ceną za to będą wysokie odsetki, prowizja lub opłaty związane z pożyczką. Ponadto, pożyczkodawca będzie domagał się dodatkowego zabezpieczenia, którym może być ruchomość lub nieruchomość.

Podobną taktyką, prywatni inwestorzy stosują, mając do czynienia z brakiem zdolności kredytowej. Może się nawet zdarzyć, że udzielą oni pożyczki osobie bezrobotnej. W takiej sytuacji jednak otrzymują bardzo pewne zabezpieczenie – w razie potrzeby mogą się domagać spłaty długu na podstawie umowy, analogicznie do tego jak została ona skonstruowana.

Wierzyciel może odebrać należność poprzez:

 • żądanie spłaty od poręczyciela,
 • przekazanie sprawy windykacji,
 • skierowanie sprawy na drogą sądową, a później do komornika sądowego,
 • zajęcie określonych ruchomości lub nieruchomości.

Trzeba również zaznaczyć, że egzekucja ma dla prywatnych inwestorów kluczowe znaczenie. Zatem w przypadku nawet stosunkowo niedużych opóźnień, wynoszących maksymalnie kilka dni, prawdopodobnie otrzymamy telefon z windykacji lub jej pracownik złoży nam wizytę. Do często spotykanych działań ze strony wierzycieli należą również telefony i SMS-y, przypominające o konieczności spłaty długu.

Pożyczki prywatne – popularne schematy oszustwa

Przed tym, jak zwrócimy się o pożyczkę do prywatnego inwestora, będziemy musieli zapoznać się z niezliczoną ilością ofert, dostępnych w internecie. To właśnie sieć jest miejscem, gdzie reklamują się pożyczkodawcy. Na tym etapie powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby nie paść ofiarą bardzo popularnego oszustwa.

Na jakiej zasadzie funkcjonują oszuści, udający prywatnych inwestorów?

Opłaty wstępne

Oszuści zamieszczają w internecie ogłoszenie odnośnie udzielenia pożyczki prywatnej. W rzeczywistości jednak sam kredyt jest fikcyjny – natomiast ów “inwestorzy prywatni” domagają się uiszczenia opłaty wstępnej, przygotowawczej lub manipulacyjnej w określonej kwocie. Po przesłaniu im pieniędzy, jakikolwiek kontakt zostaje całkowicie ucięty, a na naszym koncie jest o kilkadziesiąt (w najlepszym przypadku) złotych mniej.

Zawyżone koszty pożyczki

Innym popularnym sposobem na zarobek, stosowanym przez oszustów jest pobieranie drastycznie wysokich odsetek, prowizji lub też innych, różnie określanych opłat. Przewyższają one – często znacznie – maksymalne koszty pożyczki, które określa ustawa antylichwiarska.

Przejęcie majątku

Zdarzają się również oszuści, którzy wykorzystują udzielanie szybkich pożyczek prywatnych, jako drogę do zajęcia majątku pożyczkobiorcy. Takie sytuacje mają miejsce w przypadkach osób, które zaciągają kredyt bez rzeczywistych możliwości spłacenia go. Zabezpieczeniem dla “inwestora” jest wtedy zazwyczaj nieruchomość lub ruchomość. O ile taka forma zabezpieczenia nie jest zakazana prawnie, ponieważ powszechnie wykorzystują ją banki i firmy pożyczkowe, tak duże znaczenie ma tutaj wartość pożyczki. Oszuści wykorzystują aktualną sytuację i położenie osób potrzebujących pożyczki, zmuszając je do zawarcia niekorzystnej umowy. Założeniem takiego porozumienia jest tak zwane niewspółmierne świadczenie wzajemne, gdzie wartość zabezpieczenia znacznie przewyższa kwotę pożyczki. Ta praktyka kwalifikowana jest jako lichwa i grozi karą pozbawienia wolności do lat 3.

Przechwycenie danych osobowych

Wśród historii o oszustwach, związanych z pożyczkami prywatnymi, są także takie oparte na kradzieży danych osobowych. W chwili zawarcia umowy podajemy wszelkie informacje na nasz temat, które pozwalają zawrzeć inną umowę z ich wykorzystaniem. Są to:

 • Imię i nazwisko,
 • Numer PESEL,
 • Adres mailowy,
 • Adres zamieszkania,
 • Numer dowodu osobistego.

“Prywatny inwestor” w tym przypadku od samego początku nie ma intencji udzielenia nam jakiejkolwiek pożyczki. Celem podpisania umowy jest zdobycie naszych danych osobowych. Najmniej szkodliwy przypadek, to sytuacja, w której nasza skrzynka mailowa zostanie “zbombardowana” przez niezliczoną ilość ofert, związanych z udzielaniem pożyczek lub innych. W najgorszym, możliwym przypadku, oszust wykorzysta nasze dane osobowe do zaciągnięcia pożyczki, zmuszając nas do jej spłacenia.

Pożyczki prywatne – o czym pamiętać?

Zaciągnięcie pożyczki u prywatnego inwestora pozornie posiada wiele zalet. Przed podjęciem tego kroku, warto jednak zachować odpowiednie środki ostrożności, aby nie paść ofiarą oszustwa. W przeciwnym wypadku, konsekwencje mogą “ciągnąć się” przez długie lata. Jakie kroki podjąć, aby uchronić się przez oszustwem?

Zapoznaj się z regulaminem i polityką prywatności strony

Wiele ofert, dotyczących pożyczek prywatnych, możemy znaleźć na dedykowanych stronach internetowych. Zanim jednak zaczniemy zagłębiać się w szczegóły danej propozycji i zasady współpracy, warto zwrócić uwagę na obecność regulaminu świadczenia usług i politykę prywatności strony. Jeśli tych elementów brakuje na witrynie, jest to poważny sygnał, że nie powinniśmy rozważać jej jako potencjalnego inwestora.

W przypadku, gdy te informacje będą dostępne na stronie – najpierw powinniśmy się z nimi dokładnie zapoznać. Znajdziemy tam wszystkie najistotniejsze informacje, dotyczące właściciela strony internetowej oraz podmiotu, który ma udzielić nam pożyczki.

Ustal, kto jest inwestorem

W każdym przypadku – nie tylko jeśli chodzi o pożyczki na dedykowanych stronach – pierwszym krokiem, przez podjęciem jakichkolwiek działań, powinno być zweryfikowanie pożyczkodawcy. Należy zgromadzić wszystkie, niezbędne dane, które są dostępne:

 • Imię i nazwisko,
 • Numer PESEL,
 • Numer NIP,
 • Jeśli dany podmiot prowadzi działalność – jej adres i siedzibę.

Jeśli pozyskanie tych danych jest problematyczne, powinno to stanowić dla nas ostrzeżenie odnośnie wiarygodności inwestora. Podobnie w przypadku, gdy zgromadzone dane, po próbie weryfikacji, budzą nasze wątpliwości.

Zweryfikuj inwestora na podstawie imienia i nazwiska

Po uzyskaniu informacji odnośnie umienia i nazwiska pożyczkodawcy, powinniśmy sprawdzić je w internecie. W przypadku inwestorów prywatnych, najprawdopodobniej bez problemu znajdziemy podstawowe informacje na ich temat w sieci. Jeśli brakuje jakichkolwiek powiązań – dla własnego bezpieczeństwa zrezygnujmy z usług tego pożyczkodawcy.

Bardzo pomocne może być również sprawdzenie danych inwestora w rejestrze Centralnej Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG). Jest to rządowa baza, w której znajdziemy spis wszystkich osób fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą. Taka weryfikacja jest całkowicie darmowa i dostępna dla każdego poprzez stronę internetową.

Z założenia pożyczki prywatne pochodzą od osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej o takim profilu. Czasem się jednak zdarza, iż inwestorzy podają także NIP i REGON. W takiej sytuacji wprowadźmy również te dane do CEiDG, a później zweryfikujmy je w wyszukiwarce. Jeśli nie możemy znaleźć firmy – najprawdopodobniej mamy do czynienia z oszustwem. Nawet w sytuacji gdy firma znajduje się w rejestrze, nie traktujmy tego jako wyznacznik – fałszywe numery NIP są bardzo często spotykane wśród oszustów.

Sprawdź listę ostrzeżeń KNF

Komisja Nadzoru Finansowego aktualizuje na bieżąco listę ostrzeżeń publicznych. Znajdują się tam miedzy innymi podmioty, z którymi współpraca oznaczona jest dużym czynnikiem ryzyka.

Dla zachowania bezpieczeństwa, zweryfikujmy tam imię i nazwisko inwestora oraz adres i siedzibę ewentualnej działalności. Jeśli którakolwiek z tych informacji znajduje się na liście, powinniśmy omijać tego inwestora szerokim łukiem.

Poszukaj opinii o inwestorze

W przypadku osób prywatnych, które oferują udzielanie pożyczek przez internet, powinniśmy znaleźć także wiele opinii ludzi, którzy zdecydowali się skorzystać z tych usług. Najbardziej wartościowe w tej kwestii są popularne fora branżowe i tematyczne, gdzie istnieje dużo większe prawdopodobieństwo spotkania się z prawdziwymi opiniami.

Komentarze zamieszczane na dedykowanych stronach internetowych, najczęściej nie są zamieszczane przez klientów, ale przez pracowników marketingu, którzy chcą zbudować dobry wizerunek firmy. Choć często nawet po kilku minutach jesteśmy w stanie zweryfikować oszustwo, na poszukiwanie opinii, powinniśmy poświęcić nieco więcej czasu. Strony znajdujące się na szczycie listy wyników wyszukiwania często współpracują z podmiotem, który oferuje pożyczki.

Nie uiszczaj opłat przed zawarciem umowy

Opłaty manipulacyjne, odsetki i prowizja są naturalną częścią kosztów, związanych z udzielaniem pożyczki. Obowiązują jednak tylko w chwili, kiedy umowa zostanie zawarta.

Jeśli pożyczkodawca oferuje nam niepokojąco korzystne warunki, pod warunkiem wniesienia takiej opłaty przez podpisaniem umowy, najprawdopodobniej mamy do czynienia z oszustem. Nawiązując do najpopularniejszych schematów, według których działają oszuści – po uiszczeniu opłaty przed zawarciem współpracy, kontakt najczęściej się urywa, a my tracimy – w najlepszym wypadku – kilkadziesiąt złotych. Czasem ta kwota potrafi osiągać wysokość nawet kilku tysięcy.

Wystrzegaj się “darmowych” pożyczek

Głównym założeniem udzielania komuś pożyczki, jest uzyskanie korzyści finansowych. Pomoc finansowa, niezwiązana z jakimikolwiek opłatami, byłaby dla inwestora po prostu nieopłacalna. Zatem gdy mamy do czynienia z ofertą podmiotu, który oferuje RRSO na poziomie 0% lub równie niskim – możemy założyć, że jest to próba przechwycenia naszych danych osobowych.

Traktuj pożyczki prywatne jako ostateczność

Zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie pożyczki u prywatnego inwestora, upewnijmy się najpierw, że wyczerpaliśmy wszystkie dostępne opcje. Z całą pewnością bezpieczniejszym pomysłem, będzie zwrócenie się o pomoc finansową do członków rodziny lub poszukanie innego sposobu na wyjście z długu.
Kontakt


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.