Pożyczki społecznościowe

Pożyczki społecznościowe – czym są, co wiedzieć, czy warto?

Pożyczki społecznościowe są ostatnimi czasy niezwykle popularnym sposobem zawierania takiego typu transakcji, np. w Wlk. Brytanii, czy w USA. W naszym kraju takie pożyczki zaczęły być doceniane począwszy od 2008 roku i od tego czasu zdobyły uznanie różnych użytkowników. Eksperci jednoznacznie twierdzą, iż pożyczki społecznościowe są szybko i płynnie rozwijającym się produktem finansowym w Polsce. Czym dokładnie są pożyczki społecznościowe? Jak działają? Jakie są warunki ich uzyskania?

Czym dokładnie są pożyczki społecznościowe?

Pożyczki społecznościowe (nazywane także społecznymi) są specjalnymi transakcjami takiego typu, które zawiera się bezpośrednio między osobami fizycznymi dzięki użyciu specjalnych stron internetowych. Nie ma w tym przypadku pośredniczenia jakichkolwiek instytucji finansowych. Każdy użytkownik tego typu portali może zostać nie tylko pożyczkobiorcą, ale także pożyczkodawcą dla osób, które potrzebują gotówki. Pożyczki udzielane są na wybrany procent. Portale zrzeszające osoby dysponujące pieniędzmi i te, które ich potrzebują nie biorą udziału w procesie udzielenia pożyczek. Ich rola została ograniczona tylko do umożliwiania zawierania transakcji i do wstępnego poddawania weryfikacji użytkowników.

Jak to wygląda w praktyce?

Osoby chcące pożyczyć większą, bądź mniejszą gotówkę z pomocą dedykowanego serwisu internetowego, muszą najpierw założyć na nim indywidualne konto. Administrator serwisu dokona na początku weryfikacji przeszłości kredytowej użytkownika, chcącego założyć konto. Później podmiot poszukujący możliwości zaciągnięcia pożyczki wystawia ogłoszenie, w którym zawiera informacje o tym, jakiej kwoty pieniędzy potrzebuje, jak również na temat tego, na co ma zostać ona przeznaczona. Wówczas osoby zarejestrowane jako pożyczkodawcy, mogą zastanowić się nad udzieleniem pomocy właśnie temu podmiotowi. Pozytywna decyzja zależeć będzie między innymi od tego, czy dany pożyczkobiorca jest wiarygodny i czy zasługuje na udzielenie mu pożyczki (po przyznaniu jakiejkolwiek kwoty pożyczkodawca może wystawić pożyczkobiorcy negatywną, albo wręcz przeciwnie pozytywną opinię, co przełoży się właśnie na późniejszą wiarygodność).

Pożyczki społecznościowe a tradycyjnie udzielane kredyty

Podobnie jak to wygląda w wypadku kredytów tradycyjnych, które udzielane są przez banki, pożyczki społecznościowe udzielane są na wybrany przez pożyczkobiorcę cel, ale także na określony okres czasu. Na procencie zarobi niewątpliwie osoba inwestująca swoje środki finansowe, które zdecydowała się przeznaczyć na poczet pożyczki dla tych, którzy ich potrzebują. Pożyczki społecznościowe w przeciwieństwie do kredytów udzielanych przez banki nie będą wymagać dopełnienia aż tak wielu formalności, a ponadto mogą być przyznane znacznie szerszemu gronu klientów, co czyni je bardzo popularnymi. Oprocentowanie w wypadku tego typu pożyczek jest dosyć elastyczne, co zdecydowanie stanowi przeciwieństwo dla oprocentowania przy pożyczaniu środków finansowych z parabanków, banków, czy instytucji pozabankowych.

Pożyczki społecznościowe dla osób zadłużonych – czy to w ogóle możliwe?

Sporą zaletę pożyczek społecznościowych stanowi fakt, iż są przeznaczone również dla osób zadłużonych. Banki na ogół nie chcą udzielać kredytów klientom wykazującym niską zdolność kredytową, a do tego posiadającym negatywną historię kredytową. Zdarza się, iż takim osobom na rękę idą firmy pożyczkowe, które, chociaż poddają weryfikacji ich zdolność kredytową, to nie ma ona żadnego wpływu na decyzję odnoście przyznawania pożyczki.

Bardzo podobnie wyglądać będzie ta kwestia w wypadku pożyczek społecznościowych. Zaległości finansowe niekoniecznie przekreślają możliwość uzyskania wsparcia finansowego. Istnieją serwisy, gdzie możemy otrzymać dodatkową gotówkę bez względu na to, jaką mamy historię kredytową. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie, dzięki temu możliwe jest i nich otrzymanie pożyczki dla osób zadłużonych.

Jakie są warunki uzyskania pożyczki społecznościowej?

Aby móc otrzymać pożyczkę społecznościową, trzeba uprzednio zarejestrować się na konkretnym portalu, co trwa na ogół nie dłużej, aniżeli kilka minut. Podczas zakładania konta zwykle potrzebne są niżej wymienione informacje:

 • imię i nazwisko,
 • seria i numer dowodu osobistego,
 • PESEL,
 • adres e-mail,
 • numer telefonu,
 • numer konta bankowego.

Następny krok to weryfikacja, która przeprowadzana jest zwykle w dwóch etapach. Pierwszy spośród nich jest obowiązkowy, zaś drugi w pełni dobrowolny, niemniej jednak podnosi wiarygodność przyszłego pożyczkobiorcy i umieszcza go na wyższym poziomie rankingu, po pozytywnym przejściu całej weryfikacji.

Po zarejestrowaniu i zweryfikowaniu konta konieczne będzie złożenie wniosku pożyczkowego. W tym momencie pożyczkobiorca musi określić się co do warunki pożyczki. Po ich doprecyzowaniu trzeba będzie zaczekać na propozycje od inwestorów. Kiedy pojawią się oferty, powinno się wybrać z nich najlepszą, a tym samym najbardziej opłacalną.

Jakie są koszty pożyczki społecznościowej?

Dla każdej osoby, która chce zaciągnąć pożyczkę, najbardziej istotny będzie całkowity koszt pożyczki. Wśród ofert pożyczek społecznościowych nie ma opcji darmowego zobowiązania, ale pomimo tego istnieje szansa na wynegocjowanie korzystniejszych warunków pożyczania.

W każdym wypadku koszty pożyczek społecznościowych zależne będą od ustaleń indywidualnych pomiędzy pożyczkobiorcą, a pożyczkodawcą. Warto być jednakże w pełni świadomym, iż oprocentowanie jakiejkolwiek pożyczki zgodnie z prawem nie może przekraczać dwukrotności sumy stopy referencyjnej NBP, jak i 3,5 pkt. procentowych. Obecnie jest to 10 procent w skali roku.

Co obejmują koszty pożyczek społecznościowych?:

 • opłatę za udzielenie pożyczki,
 • oprocentowanie,
 • opłatę za dodatkową weryfikację,
 • prowizje dla platformy pośredniczącej,
 • opłatę za przedłużenie okresu kredytowania w przypadku kłopotów z regulowaniem rat pożyczki.

Plusy i minusy pożyczek społecznościowych

Pożyczki społecznościowe mają zarówno wady, jak i zalety.

Zalety:

 • pieniądze przeznaczone na dowolny cel,
 • szeroka oferta pożyczek,
 • możliwość negocjacji kosztów pożyczki,
 • nie trzeba mieć dobrej historii kredytowej,
 • dobrowolna weryfikacja,
 • duża przyznawalność pożyczek,
 • złożenie wniosku bez konieczności wychodzenia z domu,
 • wysokie kwoty pożyczek.

Wady:

 • dłuższe oczekiwanie na pożyczkę, niż ma to miejsce w przypadku banku, albo firmy pożyczkowej,
 • koszty związane z dodatkową weryfikacją,
 • ryzyko oszustwa,
 • brak regulacji prawnych, które chronią pożyczkobiorcę i pożyczkodawcę,
 • opłaty serwisowe.

Podsumowanie

Pożyczki społecznościowe istnieją w Polsce już od przeszło 10 lat, niemniej jednak dopiero od niedawna cieszą się zainteresowaniem. Stanowią alternatywę dla kredytów, które udzielane są przez banki trzymające się sztywnych zasad. Niewątpliwie pożycza społecznościowa nie jest idealnym produktem. Należy jednakże uznać ją za wygodny i ciekawy sposób na uzyskanie dodatkowej sumy pieniędzy, który pozwoli nam na uniknięcie instytucji pożyczkowych.

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *