Zasady rozsądnego korzystania z karty kredytowej

Zasady rozsądnego korzystania z karty kredytowej

Każdy powinien dążyć do bycia odpowiedzialnym użytkownikiem karty kredytowej. Oprócz oczywistych korzyści, które z tego wynikają, takich jak unikanie długów, odpowiedzialni użytkownicy kart kredytowych są szczęśliwsi i mniej zestresowani troską o swoje finanse, ponieważ mają nad nim większą kontrolę. Jakie są najważniejsze nawyki odpowiedzialnych użytkowników kart kredytowych?

1. Zarejestruj się w systemie automatycznych płatności

Każda karta kredytowa oferuje automatyczny system płatności. Automatyczna płatność robi dokładnie to, co myślisz – automatycznie spłaca rachunek co miesiąc w dniu, w którym jest należny. Jeśli przegapisz płatność lub wykonasz opóźnioną płatność, nie tylko poniesiesz wysokie opłaty, ale możesz również zaszkodzić Twojej zdolności kredytowej (w zależności od tego, jak późno jest Twoja płatność). Rejestrując się w płatnościach automatycznych, zapobiegasz tym problemom. Większość banków oferujących karty oferuje opcję zarejestrowania się w usłudze automatycznych płatności na stronie internetowej; jeśli nie, zadzwoń do banku, a pracownicy udzielą ci odpowiednich wskazówek. Kontroluj, czy masz wystarczającą ilość środków na koncie bankowym.

2. Zarejestruj się na stronie internetowej banku

Jeśli nie korzystasz z bankowości internetowej, powinieneś to zmienić. Gdy zarejestrujesz się na stronie internetowej, będziesz mieć natychmiastowy dostęp do salda karty. Będziesz także mieć szybszy dostęp do programu nagród i obsługi klienta. Podczas podróży zagranicznych nie musisz ponosić opłat za połączenie z bankiem – wystarczy się zalogować. Wreszcie rejestracja w witrynie karty umożliwia dostęp do innych funkcji, takich jak przypomnienia tekstowe lub e-mail.

3. Zarejestruj się, aby otrzymywać przypomnienia SMS lub e-mail

Nikt tak naprawdę nie chce logować się na swoje konto karty kredytowej codziennie lub co tydzień. Zamiast tego powinieneś zapisać się na powiadomienia SMS lub e-mail o najważniejszych wydarzeniach, takich jak terminy płatności. Niektóre karty wysyłają przypomnienie, jeśli zbliżasz się do ustalonego limitu wydatków. Bank może również raz w miesiącu wysyłać mail z saldem.

4. Sprawdź swoje wyciągi raz w miesiącu

To, że zapisałeś się na automatyczną płatność i otrzymujesz comiesięczne przypomnienia o swoim saldzie, nie oznacza, że możesz zrezygnować z czytania wyciągu. Co miesiąc usiądź i przejrzyj swoje zestawienie, aby upewnić się, że nie wystąpią żadne niespodziewane opłaty lub niesłusznie naliczone należności. Obecnie jest wielu oszustów, którzy chcą wykorzystać nieświadomość i nieuwagę użytkowników kart kredytowych.

5. Zapłać zadłużenie w całości

Po zarejestrowaniu się w opcji automatycznej płatności wybierz opcję pełnej spłaty zadłużenia. Wszyscy wysoce odpowiedzialni użytkownicy kart kredytowych płacą swoje salda w całości co miesiąc, aby uniknąć odsetek i opłat. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na pełne opłacenie wyciągu co miesiąc, zapłać tyle, ile możesz, i zadzwoń do wystawcy karty kredytowej, aby wynegocjować niższe oprocentowanie karty.

6. Poznaj wszystkie korzyści związane z korzystaniem z karty

Wiele osób może być zszokowanych, że jeśli stracą kolczyk lub rozleją czerwone wino na białe spodnie tuż po dokonaniu nowego zakupu, mogą kwalifikować się do wymiany lub zwrotu pieniędzy z karty kredytowej. Masz o wiele więcej zalet karty kredytowej, niż prawdopodobnie wiesz. Sprawdź listę kontrolną korzyści związanych z kartą kredytową, a następnie zadzwoń do wystawcy karty, aby poprosić o pełną listę korzyści z członkostwa.

7. Użyj swoich profitów

Gdy poznasz zalety karty kredytowej, zacznij ich używać. Na wakacje zapłać kartą kredytową, która oferuje najlepsze ubezpieczenie wynajmu samochodu. Gdy nowy szalik zostanie zgubiony lub skradziony, zgłoś go na kartę kredytową i uzyskaj zwrot pieniędzy. Gdy cena zakupionego telefonu spadnie o 200 złotych, skontaktuj się z wystawcą karty i poproś o korektę ceny zakupu. To jest takie proste.

8. Użyj karty nagród, która odpowiada Twoim nawykom dotyczącym wydatków

Powinieneś używać karty nagród – takiej, która pasuje do twoich nawyków wydawania. Na przykład, jeśli jesteś nowym rodzicem, użyj karty, która jest odpowiednia dla nowych rodziców. Jeśli dużo jeździsz, zdobądź kartę, która oferuje 5% zniżki na benzynę. Podróżujesz dużo? Wybierz kartę nagród z podróży. Nie zadowalaj się tylko kartą, która daje 1% zwrotu gotówki na wszystko. Jeśli to zrobisz, prawdopodobnie co roku przepuścisz nagrody warte setki lub tysiące złotych. Zamiast tego poświęć 30 minut na przeanalizowanie kilku ostatnich miesięcy wydawania i zdobądź kartę, która daje najwyższe nagrody za to, gdzie wydajesz najwięcej pieniędzy.

9. Mądrze wydawaj nagrody

Po zdobyciu nagród musisz je wydać. Nie decyduj się na zwrot gotówki. Jeśli możesz wymienić swoje punkty premiowe na przedmioty lub podróżować, mogą to być lepsze oferty. Na przykład, uzyskasz znacznie lepszą wartość, gdy wykorzystasz swoje punkty na noce hotelowe lub przelot, niż kupując bony podarunkowe. . Nie musisz poświęcać dużo czasu na obliczanie wartości nagrody, ale kilka minut może doprowadzić do ogromnego wzrostu korzyści. Co najważniejsze, wydawaj nagrody na przedmioty, których faktycznie potrzebujesz lub chcesz. Nie wybieraj tylko pierwszego lepszego kuponu upominkowego, ponieważ jest to najbanalniejsza rzecz, która pojawia się w przypadku wykorzystania nagród.

10. Wybierz datę płatności

Jednym z najbardziej mało znanych zwyczajów wysoce odpowiedzialnych użytkowników kart jest wybranie terminu płatności kartą kredytową. Najlepiej konfigurować karty tak, aby termin płatności przypadał kilka dni po dniu wypłaty. Daje to czas na upewnienie się, że wypłata została prawidłowo zdeponowana i rozliczona, ale nie tyle czasu, że pieniądze z konta bankowego zostaną wydane na inne przedmioty. Co więcej, o wiele łatwiej jest po prostu sprawdzić moje konto raz w miesiącu, zamiast konieczności wielokrotnego sprawdzania konta za każdym razem miesiąc.

11. Nie anuluj swojej karty

Nawet jeśli nie używasz często swojej karty kredytowej, nie powinieneś jej anulować. Anulowanie karty kredytowej może faktycznie obniżyć Twoją zdolność kredytową. Zamiast tego trzymaj kartę w szufladzie kredensu i używaj jej raz w roku. (Zobacz następną wskazówkę). Podstawowym wyjątkiem jest to, że możesz anulować swoją kartę, jeśli za jej posiadanie ponosisz dodatkowe opłaty.
12. Używaj wszystkich swoich kart raz w roku

Firmy obsługujące karty kredytowe wiedzą, że utrzymanie użytkownika karty, który nie korzysta z tej karty, kosztuje dużo pieniędzy. W związku z tym niektóre firmy wydające karty zaczęły anulować karty, które nie były używane wystarczająco często. Jeśli masz kartę schowaną, ponieważ nie używasz jej zbyt często, możesz ustawić choć jeden miesięczny wydatek na kartę (na przykład opłaty za telewizję kablową), albo po prostu wyjmuj kartę raz w roku i kup cokolwiek. W ten sposób nie ryzykujesz anulowania karty, co obniży Twoją zdolność kredytową.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *